Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

Kanal 7 ekranlarında “Başkent Kulisi” programında Bakanlığımızın çalışmalarını ve gündemi değerlendirdik, soruları cevapladık.

• Emeklilerimizin aylığı ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle bunu açıklamadan önce toplantılarımız oldu. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığında bulunan tüm emeklilerimize benzer oranda bir zam artışı gerçekleşmiş oldu. Kıymetli emeklilerimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

• 6-7 Şubat depremlerinin ardından Bakanlığımız olarak deprem bölgesi illerimizin yaralarını hızla sarmaya başladık. Özellikle depremin işgücü piyasaları üzerindeki etkisini en aza indirmek, istihdamın sürdürülmesini sağlamak bizim için çok önemliydi. Sosyal Güvenlik Kurumumuz ve Türkiye İş Kurumu’muz aracılığıyla hem depremzede vatandaşlarımızın hem de işverenlerimizin yanında olduk.

• Sosyal Güvenlik Reformu gurur duyduğumuz bir çalışma. Vatandaşlarımızın %99’unu Genel Sağlık Sigortası kapsamına aldık. Sosyal Güvenlik Sistemimize Çağ Atlattık.

 

 

17.002 lira olarak belirlediğimiz asgari ücrette neden 2 lira var?

 

Teknik detayı nasıl hesaplandı? “Bu 2 lira çalışanların bir üst vergi dilimine taşınması için mi yapıldı” dezenformasyonuna karşı cevabım…