Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Işıkhan, NTV kanalının yayın konuğu olarak bakanlığımızın çalışmalarını ve gündemi değerlendirdi.

 

 

“Hatay, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da deprem sonrasında 4A sigortalı çalışan sayımız 958 bin kişiden 495 bin kişiye geriledi. Bakanlığımızca uyguladığımız aktif politikalar sayesinde Ekim 2023 itibarıyla bu rakamı 914 bin seviyesine çıkarmayı başardık.”

 

“Dün 10 milyon 799 bin 98 SSK emeklimizin aylıklarının fark tutarlarını ödedik. Bugün ise 2 milyon 861 bin 770 Bağ-Kur emeklimizin fark tutarlarını yatıracağız. Toplam 13 milyon 660 bin 868 emeklimize, 15 milyar 845 milyon 208 bin 523 lira fark ödemesi yapacağız.”

 

“Emekliler Yılı kapsamında faaliyetlerimizi dört boyut çerçevesinde gerçekleştirdik. Emeklilerimizin ekonomik refahı ve sosyal refahı bizim için çok önemli. Çalışma hayatıyla ilgili kültürel mirasa ve kuşaklar arası aktarıma önem veriyoruz. Emeklilerimize sunacağımız tüm hizmet ve faaliyetlerimiz için dinamik ve kullanışlı bir altyapı oluşturacağız.”

 

Emekli Bayram İkramiyesi Artacak

 

NTV programında gündeme dair soruları cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin bayram ikramiyesine ilişkin açıklamalarda bulundu: “Bugüne kadar vatandaşlarımıza, toplamda 166 milyar 200 milyon TL bayram ikramiyesi olarak ödeme gerçekleştirdik. Tabi ki her alanda olduğu gibi emeklilerimizin talep ve ihtiyaçlarını biz önceliklendiriyoruz. Biz emeklilerimize 5 bin türk lirası destek verdik, tek seferlik bir ödeme gerçekleştirdik. Emeklilerimiz müsterih olsun, cumhurbaşkanımız da bizler de her zaman emeklilerimizin yanında olduk. Biz de; cumhurbaşkanı yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile görüşeceğiz ve gerekli değerlendirmeleri yaparak cumhurbaşkanımızın takdirine sunup talimatları doğrultusunda da gerekli adımları atacağız.”

 

 

2024 Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

 

2018″den bu yana uygulanan bir ödeme aslında. Sosyal devlet olmanın gereği olarak, emeklilerimize bayram ikramiyesi ile birlikte bir nebze de olsa destek veriyoruz. İki bayram için 2bin Türk lirası ile başladık, daha sonra 2021 yılında 2200 Türk lirasına, ardından da 2023 yılında iki bayram için 4000 türk lirasına yükselttik. Gerekli değerlendirmeleri yaparak cumhurbaşkanımızın takdirine sunup talimatları doğrultusunda da gerekli adımları kısa sürede atacağız.
İktidara geldiğimiz 2002 yılından bu yana, emeklilerimiz bizim için değerli ve kıymetli büyüklerimiz olmuştur. Sayın cumhurbaşkanımızın politikalarına ve hükümetimize en büyük destek sağlayan grupların başında geliyor. Elbette 22 yıldır hem cumhurbaşkanımızın emeklilere, hem de emeklilerimizin de cumhurbaşkanımıza olan teveccühünü biliyoruz. Enflasyona karşı tüm vatandaşları ezdirmemek ilkesi; emeklilerimiz için de söz konusudur. Bunun yanında bayram ikramiyesi ödemesi de Ak Parti iktidarı döneminde gerçekleşti. Emeklilere bayram ikramiyesi ödemelerini 2018 yılında hayata geçirmeye başladık.