Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan: Çalışanları kapsam dışında bıraktık. Bizim hedefimiz geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerimize destek vermekti. Dul, yetim aylığı alanlar aylıkları oranında destek alacaklar.

 

Emeklilerle ilgili bu iyileştirmelerin yapılması, uzun dönemden beri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın çalışma alanları içerisindeydi.
Sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla biz kabinede bu müjde verilmeden önce çalışmalarda bulunduk ve burada önemli bir kıstas getirdik. Emekliler içerisinde çalışanları kapsam dışında bıraktık. Çünkü onlar bir ölçüde bir gelir elde ediyorlar, fakat bizim hedefimiz, özellikle geçim sıkıntısı yaşayan ve zor durumda olan emeklilerimize destek vermekti.
Sayın cumhurbaşkanımızın iradesiyle de 5000 lira tüm emeklilere, “tek seferlik” verilecek.

Emeklilerimizi sadece mali yönden değil, sosyal yönden de destekleyeceğimiz projelere adımlar atmak istiyoruz. Sosyal yaşamlarını geliştirecek, toplumla bir araya gelcek bazı çalışmalara da aracılık edeceğiz.

Bazı protokoller yapacağız yerel yönetimlerle; kamu yararına çalışma programı dediğimiz, park ve bahçelerde çalıştırılması, kültür sanat etkinliklerinde daha indirimli yararlanmaları konusunda; Bizler uzun yıllar çalışıyoruz, milletimizin kalkınması noktasında herkesin bir çabası var. Emekli hazırlık programlarında biz daha sağlıklı yaşlanmaları için, emekliliği yaklaşmış olan personelimizi alacağız eğitimlerde bulunacağız. Enflasyonun yarattığı tahribattan vatandaşlarımızı korumak zorundayız.

Çalışma hayatımızın, emeklilerimizin, işverenlerimizin sorunlarına destek olacağız.

 

Emeklilere 5 bin tl ödeme ne zaman yapılacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan; “Teknik çalışmalarımızı bitirdik, yarın Meclis’e sunacağız. Kasım ayında da inşallah ödemeyi yapacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

5000 lira ödeme Dul ve Yetim aylıkları alanlara yapılacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan; “Bu noktada dul,yetim aylıkları alanlar da aylıkları oranında bir destek-iyileştirme alacaklardır. Maaş durumlarına göre planlanacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.