Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

Hedefimiz, asgari ücret konusunda çalışanları enflasyona ezdirmemek olacak.

Özellikle ekonomik anlamda güçlük yaşayan vatandaşlarımızın korunması anlamında asgari ücret düzeyinin belli aralıklarla gözden geçirilmesi, sosyal devlet gereği olarak da bizim için çok önemlidir. Aralık ayının başlarında işçi-işveren konfederasyonlarıyla ve temsilcileriyle bir araya geleceğiz ve önümüzdeki ay ilk 6 ayı kapsayacak asgari ücret için görüşmelere başlayacağız. Tabi bu süreçte sosyal diyalog sürecinin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Temmuz ayındaki asgari ücret görüşmelerinde de, tarafların bizleri destekleyen ve iş birliğine açık tavırları için de çok teşekkür ediyorum. Oy birliği ile hem işçi hem de işveren temsilcileri desteğini alarak asgari ücret ne kadar olacak konusunda uzlaştık. Ülkemizin bulunduğu koşulları da göz önüne aldığımızda, asgari ücret düzeyini arzu edilen noktaya getirip, karara bağladık.
2024 Asgari ücretiyle ilgili olarak, refah payını söz etmek biraz erken olabilir. Görüşeceğiz, istişarelerde bulunacağız ama bizim işsizlik sigortası fonunda bizim ödediğimiz bir asgari ücret desteği var. Geçen dönem 500 lira destek vermiştik. Burada önemli bir rakam var; 2 milyon işverenimizden, 1,7 milyonu bu destekten yararlanmış. Aslında bakanlık olarak da böyle bir desteği işverenlerimize de veriyoruz. İşverenler, işçi temsilcileri ile 2024 asgari ücret rakamları için bir araya geldiğinde, tekrar “çalışanlarımızı enfaslyona ezdirmeyeceğiz”. Ekonomik göstergeler bizim açımızdan oldukça iyiye işaret ediyor. Artan refahı çalışanlarımızla da paylacağız.

 

Kıdem Tazminatı konusu ne olacak?

Bakan Vedat Işıkhan; Kıdem tazminatında sistem değişikliği iddialarına ilişkin soruya Işıkhan, “Bakanlık olarak böyle bir çalışmamız yok. İşçilerimiz, işverenlerimiz, sendikalarımız rahat olsunlar. Orta Vadeli Program”da da aslında ifade ettiğimiz bir cümle yer almamakta. Şu an bir çalışmamız yok. Bakanlığımızın ilerleyen zaman içerisinde de bir çalışması söz konusu değil” yanıtını verdi.

Bakanlığında tüm çalışmaların sosyal diyalog çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirten Işıkhan, çalışma hayatını ilgilendiren konularda işçi ve işveren temsilcileriyle istişarelerde bulunarak bakanlığın sosyal boyutunu da güçlendirdiklerini söyledi.