Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

6 Şubat 2023 günü Türkiye, acı bir sabaha gözlerini açtı. Gönlümüzde kapanmaz bir yara açan ve zihnimizde silinmez izler bırakan Asrın Felaketi”nde binlerce canımızı yitirmenin acısını hala hissediyoruz. Dünya tarihinde yaşanmış en büyük yıkımlardan biri olan Asrın Felaketi”ni; gerek necip milletimizin kalenderliği gerekse de güçlü devletimizin iradesiyle Asrın Birlikteliği”ne çevirmek için büyük bir mücadele verdik. Biz de depremzede insanlarımıza bir nebze nefes olabilmek, geleceğe bir parça daha umutla bakmalarını sağlayabilmek için yaralarını sarmaya çalıştık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan”ın liderliğinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak tüm imkanlarımızla depremzede vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle bir kez daha Asrın Felaketi”nde hayatını kaybeden her bir vatandaşımıza Allah”tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Tedavileri hâlen devam etmekte olan yaralılarımıza ise Allah’tan acil şifalar niyaz ediyorum. Rabbim ülkemize ve milletimize bir daha böyle afetler yaşatmasın.

Devlet-millet el ele yaralarımızı birlikte sarıyor, her zaman olduğundan daha güçlü ayağa kalkıyoruz. Bakanlığımız olarak 6 Şubat depremlerinin ardından, deprem bölgesinde vatandaşlarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Tüm birimlerimizle, depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak, deprem yaşanan illerimizi kalkındırmak için aralıksız çalışmaya devam ediyoruz.

Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği programlarımızla deprem bölgesi illerimizde işçilerimizin ve işverenlerimizin yanında olduk. 07.07.2023 itibarıyla 110.022 depremzede vatandaşımız için 934 milyon 808 bin 294 TL ödeme gerçekleştirdik. Bugüne kadar 80.647 depremzede vatandaşımıza 697 milyon 902 bin 508 TL nakdi ücret desteği sağladık.

Sosyal Güvenlik Kurumumuz aracılığıyla prim borcu olan depremzede vatandaşlarımızın yanında olduk. Kamu hizmetlerinin aksamaması için Toplum Yararına Programları hayata geçirdik.

Depremzedelerimizin yanında olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Sağlığa erişimde tüm engelleri kaldırdık. Çalışan, işveren ve emeklilerimizin her daim yanında olduk.