Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, “İİT Üyesi Ülkelerde Yenilikçi Çözümler ve İşgücü ve İstihdam Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi” temasıyla 21-23 Kasım tarihlerinde Azerbaycan’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 5. Çalışma Bakanları Konferansı’na katılmak üzere Bakü’ye gitti.

 

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çalışma Bakanları Konferansı için kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deyiz. “İİT Üyesi Ülkelerde Yenilikçi Çözümler ve İşgücü ve İstihdam Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi” kapsamında düzenlenen konferansta; çalışma, istihdam ve sosyal koruma alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ile ortak çabaların güçlendirilmesine yönelik Türkiye olarak çalışmalarımızı paylaşacak ve ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz.

 

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çalışma Bakanları Konferansı dolayısıyla bulunduğumuz Bakü’de, İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi’nin Genel Kurul Açılış Toplantısı’nda: Teşkilatın yeni yapılandırılan kurumu olan Çalışma Merkezi’nin Bakü’de kurulmasının önemine dikkat çekip, üye devletlerin sosyal kalkınma çabalarını güçlendirmek, çalışma, istihdam, sosyal koruma ve insan kaynaklarının geliştirilmesi alanlarında görüş ve önerilerimizi paylaştık.

At the Opening Meeting of the General Assembly of the Organization of Islamic Cooperation Labour Center in Baku, where we are here for the Fifth Session of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Labour Ministers’ Conference: We drew attention to the importance of establishing the Labour Center, the newly structured institution of the Organization, in Baku and had the pleasure to share our opinions and suggestions in the fields of strengthening the social development efforts of the member states, work, employment, social protection and human resource development.

 

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Bakanları Konferansına ev sahipliği yapan Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Koruması Bakanı Kıymetli Gardaşım Sayın Sahil Babayev ile bir araya gelerek, gösterdikleri misafirperverlik dolayısıyla teşekkürlerimizi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezinin Bakü’de kurulmasından duyduğumuz memnuniyeti ilettik. Sayın Bakanla yaptığımız görüşmede, hem İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde hem de ülkelerimiz arasında çalışma hayatında yakın işbirliği alanlarının geliştirilmesinin önemini vurguladık. Sosyal güvenlik alanında işbirliğimizin derinleşmesine yönelik konuları istişare ettik.

I met with my distinguished brother Mr. Sahil Babayev, Minister of Labour and Social Protection of Population of Azerbaijan and the host of the Fifth Session of the OIC Labour Ministers’ Conference and expressed our gratitude for their hospitality and the pleasure we felt for the establishment of the OIC Labour Centre in Baku. In our discussion with the distinguished Minister, we underscored the importance of developing close cooperation between our countries in the world of work, both bilateral and within the Organization of Islamic Cooperation. We also discussed the issues towards deepening our cooperation in the field of social security.

 

* Katar Çalışma Bakanı Sayın Dr. Ali bin Saeed bin Samikh Al-Marri ile çalışma hayatına dair yaptığımız ikili görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldık. İki ülke arasındaki işgücü anlaşması kapsamında Ortak Çalışma Komitesinin 4. toplantısının Katar’da yapılmasını kararlaştırdık.

In our bilateral meeting with Qatar Minister of Labour H.E. Dr. Ali bin Saeed bin Samikh Al-Marri, we elaborated on improving the areas of cooperation between our countries. We agreed on convening the 4th meeting of the Joint Working Committee under Workforce Agreement in Qatar.

 

* Bakü’de Filistinli mevkidaşım Sayın Dr. Nasri Abu Jaish ile bir araya geldik. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler ve çalışma hayatının başlıca konuları hakkında yaptığımız toplantıda, Gazze’de yaşanan sivil kayıplar nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü paylaştık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve milletimizin Filistin meselesine gösterdiği önemi belirterek, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, bölgemizde kalıcı barışı tesis etmeye yönelik çalışmalarımızı aktardık. İsrail’in Gazze’de insani değerleri ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırılarına karşı Filistinli kardeşlerimizin yanlarında olmaya devam edecek, bulunduğumuz her platformda Türkiye’nin Filistin davasına verdiği güçlü desteği vurgulayacağız.

I met with my Palestinian counterpart H.E. Dr. Nasri Abu Jaish in Baku. In our discussion on the relations between our countries and the main issues of work-life, we shared common sadness regarding the civilian casualties in Gaza. We stated the importance that H.E. President Recep Tayyip Erdoğan, and our nation attach to the Palestinian issue, and conveyed our efforts to establish permanent peace in our region, under the leadership of H.E. President Erdoğan. We will continue to stand by our Palestinian brothers against Israel’s attacks in Gaza that is disregard of humanitarian values and international law, and we will emphasize Türkiye’s strong support for the Palestinian cause on every platform we are on.

 

* Endonezya İşgücü Bakanı Sayın Dr. Hj. Ida Fauziyah ile gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacı ile Bakanlıklararası İşbirliği Anlaşmasını imzaladık. Türkiye-Endonezya ilişkilerine katkı sunmak adına önemli bir adım olarak gördüğümüz bu anlaşma ile ikili diyaloğumuzun daha da güçleneceğini vurguladık.

In our bilateral meeting with the Minister of Manpower of Indonesia, H.E. Hj. Ida Fauziyah, we signed the Memorandum of Understanding for strengthening the collaboration between our countries. We highlighted that our mutual dialogue will further improve with this agreement which we see as a significant step contributing Türkiye-Indonesia relations.

 

* Bakü’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerde Yenilikçi Çözümler ve İşgücü ve İstihdam Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi Konferansında, çalışma ve istihdam alanlarında daha parlak bir geleceğin şekillendirilmesi için bu alanlarda çağımızın ihtiyaçlarına uyum sağlayabilmek adına atılması gereken adımları değerlendirip, hayata geçirdiğimiz projelerden bahsettik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde işgücü ve istihdam hizmetlerinin dijitalleştirilmesi konusunda ülkemizin katettiği ilerlemeleri katılımcılarla paylaştık ve #TürkiyeYüzyılı vizyonumuz doğrultusunda yapacağımız çalışmaları anlattık. Ayrıca, Filistin’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını en ağır şekilde kınadığımızı bildirdik.

At the Conference on “Innovative Solutions and Digitalization of Labour and Employment Services in the OIC Member States” held in Baku, we had the chance to evaluate the collective actions to be taken for responding to the current global challenges in the fields of labour and employment and shaping a brighter future in these fields, and also discussed the projects we have implemented. We shared the progress recorded by our country so far in the digitalization of labour and employment services under the leadership of H.E. President Recep Tayyip Erdoğan and explained the initiatives we will undertake in line with our #CenturyofTürkiye vision. We also drew attention to the humanitarian tragedy in Palestine and once again condemned Israel’s attacks on Palestine in the strongest terms.

 

* Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanı Sayın Khasanzoda Gulnora Kenja ile bir araya gelerek ülkelerimiz arasındaki olası ortak çalışmalar ve koordinasyonumuzun güçlenerek sürdürülmesi hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Görüşmemizde, Bakanlıklarımız arasında geçmiş dönemlerde imzalanan İşbirliği Anlaşmasının önemine değinerek Ortak Çalışma Komitesi toplantılarının etkinleştirilmesi konusunda istişarelerde bulunduk.

We met with Ms. Khasanzoda Gulnora Kenja, Minister of Labour, Migration and Employment of Population of the Republic of Tajikistan and exchanged ideas on possible joint work between our countries and strengthening our coordination. During our meeting, we emphasized the importance of the Cooperation Agreement signed between our Ministries in the past and consulted on the activation of the Joint Working Committee meetings.

 

 

“Bir ananın iki oğlu, bir amacın iki kolu, o da ulu, bu da ulu, Azerbaycan Türkiye.” İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye devletlerinin Çalışma Bakanları olarak Azerbaycan milli lideri merhum Haydar Aliyev’in kabrini, Azerbaycan Şehitliği ve Türk Şehitliği’ni ziyaret ettik. Bu vesileyle cesaretleri ile tarihe kazınan tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Can Azerbaycan ile ebedi ve ezeli kardeşliğimizi Rabbim daim eylesin.

 

 

Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çalışma Bakanları Konferansı kapsamında Azerbaycan ziyaretimizde bizlere eşlik eden, Büyükelçimiz Sayın Cahit Bağcı ile Büyükelçiliğimizde bir araya geldik. Nazik misafirperverlikleri ve kıymetli çalışmaları için kendilerine teşekkür ediyor, Büyükelçilik personelimize görevlerinde başarılar diliyorum.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle Azerbaycan – Bakü’deki Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulumuz Bakü Türk Anadolu Lisesi’nde, kıymetli öğretmenlerimizi ve eğitim gören evlatlarımızı ziyaret ettik. Geleceğimizi inşa etme yolculuğunda bizlere yol gösterenlerin en başında, gönüllerimizi ve fikri dünyamızı aydınlatan öğretmenlerimiz gelir. Bir eğitimci olarak mesleklerini fedakarca ifa eden eli öpülesi, yürekleri kocaman tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım ÖğretmenlerGünü’nü tebrik ediyorum. Görevleri başında şehit düşmüş kahraman öğretmenlerimiz başta olmak üzere, ahirete irtihal eden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Bakan Işıkhan, İİT 5. Çalışma Bakanları Toplantısı’na Katıldı

Işıkhan, İİT Çalışma Merkezinin Bakü’de kurulmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, İİT Çalışma Merkezinin yalnızca sosyal politika alanındaki mevcut zorlukları ele almakla kalmayacağını, aynı zamanda inovasyon, araştırma ve en iyi uygulamaların yaygınlaştırılması için bir katalizör görevi göreceğine inandıklarını ifade etti.

Işıkhan, Merkezin aynı zamanda fikirlerin ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı bilgi ve işbirliği merkezi olarak İİT üyesi ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına da katkıda bulunacağının altını çizerek, “İİT Çalışma Merkezinin vizyon ve hedefleri, Türkiye’nin politika ve stratejileriyle uyum içindedir. İİT Çalışma Merkezi aracılığıyla deneyimlerimizi, en iyi uygulama örneklerimizi ve bilgi birikimimizi paylaşmak üzere diğer üye ülkelerimiz ile etkileşimde bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Birlik ve beraberlik ruhuyla, Merkezin hedeflerini gerçekleştirmek için el birliğiyle çalışmaya kararlıyız” diye konuştu.

Işıkhan, İİT’ye üye ülkeler arasında birlik, işbirliği ve karşılıklı desteğin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Güçlü ortaklıkların ve koordineli çabaların geliştirilmesiyle, karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelebilir ve vatandaşlarımızın hayatlarında olumlu bir etki yapabiliriz.” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 5. Çalışma Bakanları Konferansı kapsamında çalışma, istihdam ve sosyal koruma alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ile ortak çabaların güçlendirilmesine yönelik Türkiye’nin çalışmalarını paylaşan Bakan Işıkhan, bu kapsamda Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Koruması Bakanı Sahil Babayev, Katar Çalışma Bakanı Dr. Ali bin Saeed bin Samikh Al-Marri, Filistin Çalışma Bakanı Dr. Nasri Abu Jaish, Endonezya İşgücü Bakanı Dr. Ida Fauziyah ve Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanı Sayın Khasanzoda Gulnora Kenja ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Işıkhan görüşmelerinde Gazze’de yaşanan savaş haline de değindi. Gazze’deki zulmü durdurmak için acil ve kararlı adımlar atılması gerektiğini belirten Işıkhan, mevkidaşlarına bölgede kapsamlı, adil ve kalıcı bir barış için hep birlikte çalışmayı teklif etti.

Görüşmelerinde dijitalleşmenin ve KOVİD-19 salgınının, işgücü piyasasının dinamiklerinde önemli değişimleri beraberinde getirdiğini de aktaran Işıkhan, sunulan hizmetlerin ve uygulanan politikaların bu değişime ayak uydurabilmesi için yenilikçi stratejilere ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

 

“İİT Üyesi Ülkelerin, Gazze’deki Acil İnsani Duruma Çözüm Bulmak İçin Endişelerini Somut ve Anlamlı Eylemlere Dönüştürmelerinin Zamanı Gelmiştir”

Ardından İİT 5. Çalışma Bakanları Toplantısı’na katılan Işıkhan, konferansta yaptığı konuşmasının başında Gazze’de yaşanan saldırılara değinerek, “Gazze’deki hastanelere, sivil yerleşim yerlerine ve mülteci kamplarına yönelik düzenlenen saldırılar sonrasında binlerce Filistinlinin trajik bir şekilde hayatını kaybetmesinden derin bir infial duyduğumuzu ifade etmek isterim. Gazze’de masum sivilleri hedef alan, insani değerleri ve uluslararası hukuku hiçe sayan bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyor, hatta lanetliyoruz. Ayrıca İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlilerin güney bölgelerine taşınması yönündeki açıklaması, kabul edilemez olduğu kadar uluslararası hukukun da açık bir ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Işıkhan, İsrail-Filistin çatışmasına adil bir çözüm bulunmadan Ortadoğu’da kalıcı bir barışın mümkün olmadığına vurgu yaparak, “Kınama ve lanetlemenin ötesine geçerek, bu insanlık dramına son vermek için bu konuda birlik olmalıyız. Artık, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin, Gazze’deki acil insani duruma çözüm bulmak, Filistin halkına çok ihtiyaç duyulan yardım, destek ve kalıcı barışa giden yolu sağlamak için endişelerini somut ve anlamlı eylemlere dönüştürmelerinin zamanı gelmiştir. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, bölgedeki insanlık dramının sona erdirilmesine yönelik çabalarını yoğunlaştırmıştır” diye konuştu.

“Çalışma Merkezi Tüzüğünün Ülkemizce Onaylanması Süreci Tamamlanmak Üzeredir”

Üye devletlerdeki işgücü ve istihdam sorunlarının çözümüne yönelik önemli bir adım olan İİT Çalışma Merkezi’nin Bakü’de kurulmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Bakan Işıkhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkezin vizyon ve hedefleri, Üye Devletlerin sosyal kalkınma çabalarının pekiştirilmesi ve güçlendirilmesindeki merkezi rolünü vurgulamaktadır. Merkezin hedefleri Türkiye’nin politika ve stratejileriyle uyum içerisindedir. Bu inisiyatife olan kararlı desteğimiz ve taahhüdümüz doğrultusunda Çalışma Merkezi Tüzüğünün Ülkemizce onaylanması sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu memnuniyetle ifade etmek isterim. Dinamik bir platform olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi’nin yalnızca sosyal politika alanındaki mevcut zorlukları ele almakla kalmayıp, aynı zamanda inovasyon, araştırma ve en iyi uygulamaların yaygınlaştırılması için bir katalizör görevi göreceğine inanıyoruz.”

Işıkhan, Kovid-19 salgını, işgücü ve istihdam hizmetlerinin dijitalleştirilmesinin ve bu hizmetlere yönelik yenilikçi çözümlerin geliştirilmesinin kritik önemini ortaya koyduğuna vurgu yaparak, “İşgücü ve istihdam hizmetlerine yönelik sağlam bir dijital altyapının, yalnızca sosyal ve ekonomik kalkınmayı kolaylaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda krizler karşısında işgücü piyasalarının dayanıklılığını da artırdığı açıkça ortaya çıkmıştır. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler olarak, işgücü ve istihdam hizmetlerimizin geleceğini yeniden şekillendirmek için bu dijital dönüşümü benimsememiz gerekiyor. Bu, ancak söz konusu hizmetler için ileri bilgi teknolojilerine stratejik yatırımlar yaparak, işgücümüz arasında dijital becerileri geliştirerek, en iyi uygulamaları ve en ileri teknolojileri paylaşmak için ülkelerimiz arasında işbirliğini teşvik ederek başarılabilir” değerlendirmelerinde bulundu.

“Yapay Zeka Destekli Bir İş Eşleştirme Sistemini 2024 Yılında Devreye Alma Planlarımızın Heyecanını Yaşıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin, işgücü ve istihdam hizmetlerinin dijitalleştirilmesine öncülük etme konusunda önemli ilerlemeler kaydettiğine dikkati çeken Bakan Işıkhan, şunları aktardı:

“Türkiye’nin bu dijital dönüşümü ilerletmek için son dönemde aldığı yenilikçi önlemlerden bazılarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Salgının yarattığı zorluklara yanıt olarak, bireylere becerilerini sergilemeleri ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmaları için dinamik bir platform sağlayan sanal iş fuarları düzenledik. İşsizlikle mücadelede öncü girişimlerimizden biri Profil Temelli Danışmanlık Modelidir. Bu model, iş arayanları yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi verilere göre sınıflandırmaktadır. Bu değerli bilgilerle, her grubun kendine özgü ihtiyaçlarını karşılayan, kişiye özel ve etkili hizmetler sağlayabiliriz. Ayrıca, Beceri Envanteri Projesi kapsamında yapay zeka destekli bir iş eşleştirme sistemini 2024 yılında devreye alma planlarımızı duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu son teknoloji, iş arama sürecini önemli ölçüde geliştirecek ve iş arayanların yeteneklerine uygun pozisyonları bulmalarına yardımcı olacaktır. Bu girişimlerimize ek olarak iş kulüpleri, Yetenek Kapısı ve Gençlik Platformları gibi çeşitli dijital platformlar üzerinden iş arayanlara çevrimiçi iş ve kariyer danışmanlığı hizmetleri sunarak erişim alanımızı genişlettik. Bu hizmetlerin ötesinde, denetimlerden yabancılara çalışma izni verilmesine, eylem planlarının takibinden iş sağlığı ve güvenliği prosedürlerine kadar Bakanlığımızca yürütülen pek çok fonksiyon ve süreçler dijital ortama taşındı. Bu geçiş, hem bu süreçlerin verimliliğini ve kapsamını artırıyor hem de vatandaşlarımızın üzerindeki bürokratik yükleri ortadan kaldırıyor.”

Bakan Işıkhan, Türkiye’nin uzun vadeli hedeflerini belirleyen ‘Türkiye Yüzyılı Vizyonu’ kapsamında bu yöndeki çalışmaları hızlandırmaya kararlı olduklarına vurgu yaparak, “Bu bağlamda nihai hedefimiz, iş piyasasının sürekli değişen ihtiyaçlarına uyum sağlayarak iş arayanlar ve işverenler arasında daha kusursuz bir bağlantı oluşturmaktır. Ayrıca Türkiye, bu alanlardaki uzmanlık ve deneyimini Kamu İstihdam Hizmetleri Ağı, İş Sağlığı ve Güvenliği Ağı gibi mekanizmalar aracılığıyla İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri ile paylaşmaktadır” diye konuştu.

Son olayların, uluslararası toplumun ve sözde küresel güçlerin, dünya çapındaki Müslümanların karşılaştığı zorluklara karşı sınırlı ilgilerini bir kez daha ortaya koyduğuna değinen Bakan Işıkhan, “Bu nedenle Müslüman ülkelerin, tüm farklı görüşleri bir kenara bırakarak, içinde bulunduğumuz çağda Müslümanların karşılaştığı zorluklara somut çözümler üretebilmek için tam bir dayanışma içerisinde birlikte hareket etmeleri zorunludur” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sahil Babayev’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ve üye ülkelerden 20 bakan katıldı.