Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, İstanbul Sanayi Odası’nın Aylık Olağan Meclis Toplantısına katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Bakan Işıkhan, Türkiye olarak gerek küresel finans koşulları, gerekse doğal afetler ve salgın dönemi nedeniyle içerisinden geçilen sürece rağmen; yatırım, istihdam ve üretim politikalarının gelecek hedefleri bağlamında en önemli gündem maddeleri olmaya devam ettiğini ifade ederek; “Bu vizyonun en önemli bileşenini ise sanayi sektörümüz oluşturuyor.  Dolayısıyla sanayi sektörü, ekonomimizin can damarı, Türkiye Yüzyılı kalkınma hedeflerimizin ise can suyu olma özelliğini koruyor. Ve geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’sinin parolası olarak gördüğümüz yatırım, üretim, istihdam vizyonumuzun baş aktörleri olarak sizler de önemli bir görev ifa ediyorsunuz.” dedi.

“Bizler Kurulduğu Günden Beri Milletiyle Birlikte Yürüyen Bir Hükümetiz”

Çeyrek asra yaklaşmış süreç içerisinde olmaz denilen, yapılmaz denilen ne varsa bir bir yaptıklarını söyleyen Bakan Işıkhan; “Tüm bunları; temeli tamamen bilimsel analizlere ve geçmiş tecrübelerimize dayanan, ayakları yere basan bir gelecek perspektifiyle gerçekleştirdik. Tüm dünyayı derinden sarsan küresel bir salgından, 6 şubat depremlerinden, Ard arda gelen doğal afetlerden, bölgemizde süren çatışma atmosferinin olumsuz etkilerinden alnımızın akıyla çıktık, çıkacağız. Bugün, şartlar ne olursa olsun Türkiye büyümeye devam ediyor. Ülkemiz, zorlu küresel koşullara ve yaşadığımız afetlere rağmen, AB ve OECD ülkeleri arasında; yıllık bazda en yüksek büyüme kaydeden ülkeler arasındadır. 2023 yılında yüzde 4,5 oranında büyüdük. Kişi başına GSYH 2023 yılında cari fiyatlarla 307 bin 952 TL, ABD doları cinsinden 13 bin 110 olarak hesaplandı. Tabi istikrarlı bir yatırım – üretim süreci istihdam artışını da beraberinde getiriyor. Son dönemdeki istihdam rakamları da bu durumu teyit eder mahiyettedir.” İfadelerini kullandı.

Bakan Işıkhan, son aylarda istihdam ve işgücünde istikrarlı ve etkileyici bir ivme yakaladıklarına dikkat çekerek; “Ülkemiz son yıllarda istihdam rakamlarında tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bir önceki yıla göre İşgücü sayısı 775 bin kişi, istihdam sayısı 1 milyon 156 bin kişi artmıştır. Oransal olarak bakacak olursak işgücüne katılma oranı 0,8 puan, istihdam oranı 1,4 puan artmıştır. İşgücüne katılma oranımız tarihin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bu, vatandaşlarımızın işgücüne daha aktif bir şekilde katıldığını ve ekonomimize güvenle hizmet ettiğini gösteriyor. Tabi bu başarıda sizlerin payı çok büyük. Bu vesileyle sizlere ve sizlerin nezdinde; vatandaşlarımıza iş kapısı açan, kalkınmamıza omuz veren tüm sanayicilerimize, yatırımcılarımıza ve işverenlere ayrıca teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak bizler de bu gayrete mümkün olan en büyük desteği sizlere vermeye çalışıyoruz.” Dedi.

“İş Pozitif Programıyla İşe Yerleştirilen Kadın Sayısı 100 Bin Kişiye Ulaşmış Durumda”

Bir taraftan yatırım ve üretim ortamını iyileştirirken diğer yandan işe alımlarda, nitelikli işgücü temininde sağlam bir köprü olma görevini yerine getirdiklerini söyleyen Bakan Işıkhan sözlerine; “Kadın istihdam oranında da belirgin artış devam ediyor. Kadın istihdam oranı bir önceki yıla göre 1,2 puan artmıştır. Kadınların istihdamını desteklemek adına 9 Şubat’ta başlattığımız İş Pozitifle özellikle kayıtlı kadın istihdamında önemli bir mesafe kaydettik. 9 Şubattan beri Türkiye genelinde işe yerleştirilen kadın sayısı bugün itibariyle 100 bin kişiye ulaşmış durumdadır. İstanbul ilinde ise 31 bin 543 kadın iş sahibi olmuştur. İş Pozitif uygulamamızda olduğu gibi tüm programlarımızda İstanbul’un önemi çok büyük. İŞKUR aracılığıyla istihdam sürecine adeta yeni bir soluk getirdik diyebiliriz. Projeyle hem kayıt dışı istihdamın önüne geçmeyi, hem de işveren ve iş arayan arasındaki iletişimi daha kolay hale getirmeyi hedefledik. Hedeflerimize büyük ölçüde ulaştık. Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı gibi güçlü yol haritalarımız ile daha da iyi seviyelere geleceğiz inşallah.” Şeklinde devam etti.

“Ülkemizin Çalışma Hayatında Her Zaman Güvenli Bir Ortam Sağlamak İçin Yoğun Bir Gayret İçerisindeyiz”

Bakan Işıkhan, çalışma hayatının önemli gündem maddelerinden birinin de iş kazaları olduğunu söyleyerek; “Biliyorsunuz ki, özellikle son zamanlarda bir takım üzücü haberler üst üste geldi. Bu elim hadiselere ve ciddi can kayıplarımıza sebep olan iş kazaları bize; iş sağlığı ve güvenliği konusunda sadece rehberlik rolünün değil aynı zamanda teftiş ve denetim görevlerinin de sıfır toleransla, büyük bir hassasiyetle arttırılması gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Ülkemizin çalışma hayatında her zaman güvenli bir ortam sağlamak için yoğun bir gayret içindeyiz. Bu çerçevede, iş sağlığı ve güvenliği standartlarının yüksek tutulması ve kayıt dışı istihdamla mücadele konularında daha etkin adımlar atmamız gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle önümüzdeki süreç, denetimlerin çok daha sıkı yapılacağı bir süreç olacak. Bu konuda sıfır tolerans ve sıfır taviz ile çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. İş sağlığı ve güvenliği konusu; artık yüzyıllık planlar yapan Türkiye’nin ana gündem maddesi olmaktan çıkarılmalı.” Dedi.

Kayıt dışı istihdam konusunda da kararlı adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Bakan Işıkhan; “Kayıt dışı istihdam, hem çalışanların haklarını ihlal etmekte hem de ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu nedenle, kayıt dışı istihdamla mücadelede daha etkin bir rol üstlenerek denetimler daha sıkı yapılacaktır. Bu denetimlerin amacı, iş yerlerimizin mevcut standartlara uyumunu kontrol etmek ve gerekli önlemleri almayanları tespit etmektir.” Şeklinde konuştu.

“Beş Yıl Aradan Sonra Çalışma Meclisi’ni Yeniden Topluyoruz”

Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ve tüm paydaşların katılımıyla 29 Nisan’da Ankara’da Çalışma Meclisi’nin yeniden toplanacağını söyleyerek; “Bu istişare sürecinde, özellikle kayıt dışı istihdam, çalışma şartları, iş sağlığı ve güvenliği gibi çalışma hayatının ana gündem maddelerine dair kalıcı olarak çözümler üreteceğiz. İş dünyasıyla işbirliği içinde, istihdamın artırılması, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği gibi konularda daha güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz. Önümüz açık, geleceğimiz bugünümüzden daha aydınlık. Sizlerin görüşleri, önerileri ve deneyimleri atacağımız adımları daha etkili ve gerçekçi hale getirecektir. Biz Türkiye olarak çok büyük bir aileyiz. Milletimizin engin feraseti, dayanışma ruhu ve azmiyle son yılların zorluklarını hep birlikte atlatacağımıza, sizlerin desteğiyle güçlü bir çalışma hayatını, daha müreffeh bir toplumu birlikte inşa edeceğimize inancım tam.” Dedi.