Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

Sosyal Güvenlik Kurumumuz’da sosyal paydaşlarımızın temsilcileri ve kıymetli mesai arkadaşlarımız ile bir araya geldik.
İnsana hizmet odaklı, teknolojiyi etkin şekilde kullanan, dijital dönüşümü gerçekleştiren, kapasitesini güçlendirmiş, paydaşlarıyla diyalog halinde olan ve vatandaşlarımızın memnuniyetini sürekli artırmayı amaç edinen bir gaye ile çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.
Sosyal güvenlik alanında dünyada çok az ülkenin ulaşabildiği, gurur verici bir başarı hikâyesine sahibiz.
Nüfusumuzun tamamını sosyal güvenlik şemsiyesi kapsamına alan kurumumuz; her daim milletimizin hizmetinde olmaya devam edecektir.
Sosyal güvenlik sistemimizin bugünlere ulaşmasında büyük katkısı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, sosyal güvenlik alanında çalışan, emek veren herkesin #SosyalGüvenlikHaftası’nı tebrik ediyorum.

* 2002 yılında kapsamı %70 olan Sosyal Güvenlik sistemimiz, bugün itibarıyla her bir vatandaşımızı şemsiyesi altına almıştır.
* Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ili İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 6 Şubat depremlerinden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız.
* Genel sağlık sigortalılarımızın tıbbi malzemeye erişimini kolaylaştırıyoruz. Vatandaşlarımızın ayakta ve yatarak tedavilerinde kullanılan malzeme bedellerinde 2023 yılı Mart ayında 2.7 Milyar TL, 2023 yılı Ağustos ayında ise 11 Milyar TL iyileştirme sağladık.
* Son 1 yılda geri ödeme listemizi genişleterek 128’i kanser ilacı olmak üzere toplam 570 ilacı geri ödeme kapsamına aldık. Geri Ödeme Listelerimizde yer alan ilaç sayımızı 8.457’ye çıkardık. SMA Tip-1, SMA Tip-2, SMA Tip-3 hastalıklarında kullanılan ilacı Temmuz 2023 itibarıyla yurt içinden temin ediyoruz. Hastalarımızın ilaca erişiminde kolaylık sağlıyoruz.
* Sağlık Uygulama Tebliği’nde yaptığımız düzenlemeler ve alternatif tedavi seçenekleri ile 3.2 Milyar TL tasarruf sağlayacağız.
* Türk Eczacıları Birliği ile sözleşmeli eczanelerimize 2023 yılı için imzalanan Ek Protokolle 2 Milyar TL, 2024 yılı için imzalanan Ek Protokolle 3,8 Milyar TL iyileştirme sağladık.
* Hastanelerdeki yoğunluğu azaltıyor, raporlu hastalarımızın işini kolaylaştırıyoruz. Aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artırıyoruz. Düzenlemeden yaklaşık 2 milyon vatandaşımız faydalanacak. Kronik Hepatit B ve D tedavisi, Diyabet tedavisinde, Kardiyoloji hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçların ilgili sağlık raporlu hastalarımızca hastanelerde sıra beklemeden, aile hekimlerine giderek yazdırabilmelerinin önünü açıyoruz.
* Sosyal Güvenlik Kurumu’nu yeni bir hizmet modeline taşıyoruz. Sosyal açıdan da emeklilerimize hizmet verecek, emeklilerimizin kurumumuz ile gerçek anlamda paydaş olmasını sağlayacak bir dönüşümü hayata geçiriyoruz. Emeklilerimizin talep ve beklentileri için iletişim platformu, Tek telefonla ulaşılabilecek emekli danışmanı, 81 ilde SGK il Müdürlükleri’nde emekli hizmet masası.
* Dijital dönüşümle hizmet kalitemizi en üst seviyeye çıkardık. e-Devlette 211 uygulamayla vatandaşlarımıza en çok hizmet sunan kurumuz.