Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Zorlu Töre’yi beraberimizdeki heyet ile ziyaret ederek, ülkelerimiz arasında yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunduk. Sayın Töre’ye Meclis çalışmalarında başarılar diliyor, misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.
Ömrünü Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık mücadelesine adamış Dr. Fazıl Küçük‘ü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı anıt mezarlarının başında duayla andık. Ayrılmaz parçamız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenliği için mücadele vermiş tüm şehitlerimize ve mücahitlerimize şükranlarımı sunuyorum.
KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Sadık Gardiyanoğlu ile ikili ve heyetler arası görüşmemizi gerçekleştirdik. Ülkelerimiz arasındaki mevcut derin işbirliğini başta istihdam, sosyal güvenlik ve iş sağlığı güvenliği gibi temel konularda güçlendireceğiz. Ada’nın asli unsuru Kıbrıs Türklerinin huzur ve refahını sağlamak adına her adımı atmaya devam edeceğiz.
KKTC Başbakanı Sayın Ünal Üstel ile bir araya gelerek Kıbrıs Türk halkının hürriyet ve geleceğinin teminat altına alınması amacıyla yürüttüğümüz çalışmaları istişare ettik. Kıbrıs Türk halkının egemenlik hakları ile uluslararası statüsünün tescil edilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Nazik kabulleri için Sayın Üstel’e teşekkür ediyorum.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezimiz (ÇASGEM) ile KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işbirliğinde düzenlenen eğitim sertifika törenine mevkidaşım, kıymetli kardeşim Sayın Sadık Gardiyanoğlu ile birlikte katıldık. Davranış Odaklı Güvenlik Eğitimi, Güvenlik Kültürü Eğitimi, Çalışma Hayatında İletişim ve Stres Yönetimi Eğitimi ile Bakanlık personelinin iletişim becerilerini ve stres yönetimini geliştirmeyi amaçladığımız programı başarıyla tamamlayan katılımcıları tebrik ediyorum. Ziyaretlerimiz esnasında gösterdikleri misafirperverlikleri için tüm KKTC makamlarına ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimize teşekkür ediyor, gerçekleştirdiğimiz programın hayırlara vesile olmasını diliyorum.
KKTC ziyaretimiz kapsamında, değerli mevkidaşım Sayın Sadık Gardiyanoğlu ile gerçekleştirdiğimiz heyetler arası görüşmemizde Kıbrıs Türk halkıyla sağlam temellere ve ortak hedeflere dayanan işbirliği konularını değerlendirdik. Ülkelerimizin yapısal dinamiklerini ve küresel koşulları ele alarak çalışma hayatına yönelik adımları istişare etmeye devam edeceğiz.
HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan ile KKTC Kamu-Sen Sendikası’nın 29’uncu Olağan Genel Kurulu dolayısıyla bir araya geldik. Türkiye ve KKTC arasında çalışma hayatını ilgilendiren temel konulara ilişkin politikaları sendika ve konfederasyonlarımızla uzlaşı içerisinde gerçekleştirmeye devam edeceğiz.
Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat, AK Parti Milletvekillerimiz Sayın Ceyda Bölünmez Çankırı, Sayın Zeki Korkutata, Sayın Orhan Erdem, MHP Milletvekilimiz Sayın Ahmet Erbaş ve mevkidaşlarımız olan KKTC Bakanları ile Lefkoşa Büyükelçiliğimizi ziyaret ettik. Türkiye ve KKTC arasındaki sarsılmaz ilişkilerimizin güçlenmesine yönelik çalışmalarını sürdüren Büyükelçimiz Sayın Metin Feyzioğlu’na ve Büyükelçilik personeline başarılar diliyorum.