Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

 

G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı için Hindistan’ın Indore şehrindeyiz. Toplantı kapsamında bu yıl G20 istihdam öncelikleri hakkında Türkiye olarak çalışmalarımızı paylaşacağız ve ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Önemli sonuçlar sağlayacağına yürekten inandığım G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı’na ev sahipliği yapan Hindistan Çalışma ve İstihdam Bakanı Sayın Bhupender Yadav’a misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.

We are in the city of Indore, India for the G20 Labour and Employment Ministers’ Meeting. Within the scope of the meeting, we will share Türkiye’s experience on the employment priorities of G20 this year and will hold bilateral meetings. I would like to thank India’s Minister of Labour and Employment Mr. Bhupender Yadav for the hospitality and for hosting the G20 Labour and Employment Ministers’ Meeting which, I sincerely believe,will provide important results.

Brezilya Çalışma ve İstihdam Bakanı Sn. Luiz Marinho ile ülkelerimiz arasındaki ilişkiler ve çalışma hayatının başlıca konuları ile ilgili heyetler arası toplantımızı yaptık. Gelecek yıl G20 dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan Brezilya ile işbirliğimizin güçlenerek artması konusunda desteklerimizi paylaştık.

We have conducted a bilateral meeting with Mr. Luiz Marinho, the Minister of Labour and Employment of Brazil, discussing the relations between our countries as well as the main issues pertaining to labour life. We shared our support for Brazil, which will assume the G20 Term Presidency next year, to strengthen and increase our cooperation..

Endonezya İşgücü Bakanı Sayın Ida Fauziyah ile çalışma hayatına dair yaptığımız ikili görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve dayanışmanın artırılmasına yönelik kararlılığımızı bir kez daha vurguladık. Görüşmemizde, Bakanlıklarımız arasında geçmiş dönemlerde imzalanan İşbirliği Anlaşmasının yenilenerek işbirliğimizin derinleştirilmesi hususunda mutabık kaldık.

In our bilateral meeting with Ms. Ida Fauziyah, the Minister of Manpower of Indonesia, we have reaffirmed our determination to enhance cooperation and solidarity between our countries concerning the labour life. We have also mutually agreed to deepen our cooperation by renewing the Coopeation Agreement concluded previously..

G20 toplantımızın ev sahibi Hindistan Çalışma ve İstihdam Bakanı Sayın Shri Bhupender Yadav ile ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve koordinasyonu geliştirmeye yönelik ikili görüşmemizi gerçekleştirdik. Değerli mevkidaşım Sayın @byadavbjp’a misafirperverlikleri için ayrıca teşekkür ediyor, yürüttükleri başarılı G20 dönem başkanlığı için tebrik ediyorum.

We have conducted a bilateral meeting with Mr. Shri Bhupender Yadav, the Minister of Labour and Employment of India, the host of our G20 meeting, with a view to enhance collaboration and coordination between our countries. I also extend my heartfelt gratitude to my dear counterpart Mr. @byadavbjp for their hospitality and congratulate for the successful conduct of G20 term presidency.

G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı’nda Hindistan G20 Dönem Başkanlığı tarafından istihdam alanında belirlenen öncelikli konular hakkında sosyal tarafların görüşlerini dinledik. Uluslararası kuruluşların temsilcileri, kadınlar ve gençlerin işgücüne katılım oranlarının artırılması için G20 bünyesinde belirlenen Brisbane ve Antalya ortak hedefleri hakkında kaydedilen gelişmeleri paylaştı. G20 ülkelerinin çalışma ve istihdamdan sorumlu bakanları olarak bizler de bu konular hakkındaki görüşlerimizi ve iyi uygulamalarımızı toplantıda paylaşacağız.

At the G20 Labour and Employment Ministers’ Meeting, we have listened to the views of social partners on the employment priorities of the Indian G20 Term Presidency. Representatives of international organizations have shared the progress made on Brisbane and Antalya Goals, set at the G20 level to increase the labour force participation of women and youth. As the Ministers responsible for labour and employment issues of G20 members, we are going to share our views on these topics and our best practices at the meeting.

Katıldığımız G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısında, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çalışma hayatında ülkemizin kaydettiği ilerlemeleri katılımcılarla paylaştık ve #TürkiyeYüzyılı Vizyonu kapsamında yapacağımız çalışmaları anlattık.

At the G20 Ministers of Labour and Employment Meeting, we shared with the participants the progress our country has achieved in labour life under the leadership of our President Recep Tayyip Erdogan and explained the works we will do within the scope of the #CenturyofTürkiye Vision.