Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

 

 

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çalışma Bakanları Konferansı için kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deyiz. “İİT Üyesi Ülkelerde Yenilikçi Çözümler ve İşgücü ve İstihdam Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi” kapsamında düzenlenen konferansta; çalışma, istihdam ve sosyal koruma alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ile ortak çabaların güçlendirilmesine yönelik Türkiye olarak çalışmalarımızı paylaşacak ve ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz.

 

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çalışma Bakanları Konferansı için kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deyiz. “İİT Üyesi Ülkelerde Yenilikçi Çözümler ve İşgücü ve İstihdam Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi” kapsamında düzenlenen konferansta; çalışma, istihdam ve sosyal koruma alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ile ortak çabaların güçlendirilmesine yönelik Türkiye olarak çalışmalarımızı paylaşacak ve ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz.

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çalışma Bakanları Konferansı dolayısıyla bulunduğumuz Bakü’de, İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi’nin Genel Kurul Açılış Toplantısı’nda: Teşkilatın yeni yapılandırılan kurumu olan Çalışma Merkezi’nin Bakü’de kurulmasının önemine dikkat çekip, üye devletlerin sosyal kalkınma çabalarını güçlendirmek, çalışma, istihdam, sosyal koruma ve insan kaynaklarının geliştirilmesi alanlarında görüş ve önerilerimizi paylaştık.

At the Opening Meeting of the General Assembly of the Organization of Islamic Cooperation Labour Center in Baku, where we are here for the Fifth Session of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Labour Ministers’ Conference: We drew attention to the importance of establishing the Labour Center, the newly structured institution of the Organization, in Baku and had the pleasure to share our opinions and suggestions in the fields of strengthening the social development efforts of the member states, work, employment, social protection and human resource development.

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Bakanları Konferansına ev sahipliği yapan Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Koruması Bakanı Kıymetli Gardaşım Sayın Sahil Babayev ile bir araya gelerek, gösterdikleri misafirperverlik dolayısıyla teşekkürlerimizi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezinin Bakü’de kurulmasından duyduğumuz memnuniyeti ilettik. Sayın Bakanla yaptığımız görüşmede, hem İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde hem de ülkelerimiz arasında çalışma hayatında yakın işbirliği alanlarının geliştirilmesinin önemini vurguladık. Sosyal güvenlik alanında işbirliğimizin derinleşmesine yönelik konuları istişare ettik.

I met with my distinguished brother Mr. Sahil Babayev, Minister of Labour and Social Protection of Population of Azerbaijan and the host of the Fifth Session of the OIC Labour Ministers’ Conference and expressed our gratitude for their hospitality and the pleasure we felt for the establishment of the OIC Labour Centre in Baku. In our discussion with the distinguished Minister, we underscored the importance of developing close cooperation between our countries in the world of work, both bilateral and within the Organization of Islamic Cooperation. We also discussed the issues towards deepening our cooperation in the field of social security.

* Katar Çalışma Bakanı Sayın Dr. Ali bin Saeed bin Samikh Al-Marri ile çalışma hayatına dair yaptığımız ikili görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldık. İki ülke arasındaki işgücü anlaşması kapsamında Ortak Çalışma Komitesinin 4. toplantısının Katar’da yapılmasını kararlaştırdık.

In our bilateral meeting with Qatar Minister of Labour H.E. Dr. Ali bin Saeed bin Samikh Al-Marri, we elaborated on improving the areas of cooperation between our countries. We agreed on convening the 4th meeting of the Joint Working Committee under Workforce Agreement in Qatar.

* Bakü’de Filistinli mevkidaşım Sayın Dr. Nasri Abu Jaish ile bir araya geldik. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler ve çalışma hayatının başlıca konuları hakkında yaptığımız toplantıda, Gazze’de yaşanan sivil kayıplar nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü paylaştık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve milletimizin Filistin meselesine gösterdiği önemi belirterek, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, bölgemizde kalıcı barışı tesis etmeye yönelik çalışmalarımızı aktardık. İsrail’in Gazze’de insani değerleri ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırılarına karşı Filistinli kardeşlerimizin yanlarında olmaya devam edecek, bulunduğumuz her platformda Türkiye’nin Filistin davasına verdiği güçlü desteği vurgulayacağız.

I met with my Palestinian counterpart H.E. Dr. Nasri Abu Jaish in Baku. In our discussion on the relations between our countries and the main issues of work-life, we shared common sadness regarding the civilian casualties in Gaza. We stated the importance that H.E. President Recep Tayyip Erdoğan, and our nation attach to the Palestinian issue, and conveyed our efforts to establish permanent peace in our region, under the leadership of H.E. President Erdoğan. We will continue to stand by our Palestinian brothers against Israel’s attacks in Gaza that is disregard of humanitarian values and international law, and we will emphasize Türkiye’s strong support for the Palestinian cause on every platform we are on.

* Endonezya İşgücü Bakanı Sayın Dr. Hj. Ida Fauziyah ile gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacı ile Bakanlıklararası İşbirliği Anlaşmasını imzaladık. Türkiye-Endonezya ilişkilerine katkı sunmak adına önemli bir adım olarak gördüğümüz bu anlaşma ile ikili diyaloğumuzun daha da güçleneceğini vurguladık.

In our bilateral meeting with the Minister of Manpower of Indonesia, H.E. Hj. Ida Fauziyah, we signed the Memorandum of Understanding for strengthening the collaboration between our countries. We highlighted that our mutual dialogue will further improve with this agreement which we see as a significant step contributing Türkiye-Indonesia relations.

* Bakü’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerde Yenilikçi Çözümler ve İşgücü ve İstihdam Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi Konferansında, çalışma ve istihdam alanlarında daha parlak bir geleceğin şekillendirilmesi için bu alanlarda çağımızın ihtiyaçlarına uyum sağlayabilmek adına atılması gereken adımları değerlendirip, hayata geçirdiğimiz projelerden bahsettik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde işgücü ve istihdam hizmetlerinin dijitalleştirilmesi konusunda ülkemizin katettiği ilerlemeleri katılımcılarla paylaştık ve #TürkiyeYüzyılı vizyonumuz doğrultusunda yapacağımız çalışmaları anlattık. Ayrıca, Filistin’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını en ağır şekilde kınadığımızı bildirdik.

At the Conference on “Innovative Solutions and Digitalization of Labour and Employment Services in the OIC Member States” held in Baku, we had the chance to evaluate the collective actions to be taken for responding to the current global challenges in the fields of labour and employment and shaping a brighter future in these fields, and also discussed the projects we have implemented. We shared the progress recorded by our country so far in the digitalization of labour and employment services under the leadership of H.E. President Recep Tayyip Erdoğan and explained the initiatives we will undertake in line with our #CenturyofTürkiye vision. We also drew attention to the humanitarian tragedy in Palestine and once again condemned Israel’s attacks on Palestine in the strongest terms.

* Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanı Sayın Khasanzoda Gulnora Kenja ile bir araya gelerek ülkelerimiz arasındaki olası ortak çalışmalar ve koordinasyonumuzun güçlenerek sürdürülmesi hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Görüşmemizde, Bakanlıklarımız arasında geçmiş dönemlerde imzalanan İşbirliği Anlaşmasının önemine değinerek Ortak Çalışma Komitesi toplantılarının etkinleştirilmesi konusunda istişarelerde bulunduk.

We met with Ms. Khasanzoda Gulnora Kenja, Minister of Labour, Migration and Employment of Population of the Republic of Tajikistan and exchanged ideas on possible joint work between our countries and strengthening our coordination. During our meeting, we emphasized the importance of the Cooperation Agreement signed between our Ministries in the past and consulted on the activation of the Joint Working Committee meetings.

 

* “Bir ananın iki oğlu, bir amacın iki kolu, o da ulu, bu da ulu, Azerbaycan Türkiye.” İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye devletlerinin Çalışma Bakanları olarak Azerbaycan milli lideri merhum Haydar Aliyev’in kabrini, Azerbaycan Şehitliği ve Türk Şehitliği’ni ziyaret ettik. Bu vesileyle cesaretleri ile tarihe kazınan tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Can Azerbaycan ile ebedi ve ezeli kardeşliğimizi Rabbim daim eylesin.

 

* Beşinci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çalışma Bakanları Konferansı kapsamında Azerbaycan ziyaretimizde bizlere eşlik eden, Büyükelçimiz Sayın Cahit Bağcı ile Büyükelçiliğimizde bir araya geldik. Nazik misafirperverlikleri ve kıymetli çalışmaları için kendilerine teşekkür ediyor, Büyükelçilik