Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından düzenlenen organizasyonda; ikili görüşmelere ve Genel Kurul çalışmalarına katılacağız. Çalışma hayatının güncel konularına dair attığımız önemli adımları, istihdam ve sosyal güvenlik alanlarında başarılarımız ile tecrübelerimizi üye ülkeler ile paylaşacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası arenada artan gücümüzle Filistinli kardeşlerimiz için insanlığın ve hakikatın sesi olmayı sürdüreceğiz. Konferans kapsamında bölgemiz ve dünyada kalıcı barışı sağlamayı hedeflediğimizi, daha adil bir dünyanın mümkün olduğu vizyonumuzu ve Filistin’de yaşanan insanlık dramını gündeme getireceğiz.
Uluslararası Çalışma Örgütü’ne üye 187 devletin hükümet üyeleri, çalışan, işçi ve işveren delegelerinin katıldığı 112’nci Uluslararası Çalışma Konferansı’nın ilk gününde Genel Kurul faaliyetlerine katıldık. Program kapsamında; üç gün boyunca beraberimizdeki heyetle birlikte Bakanlığımızın çalışma alanlarını ve küresel alanda gündeme gelen konuları ele alacağız.
Bugün ILO Genel Direktörü Sayın Gilbert F. Houngbo ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede, Türkiye’nin ILO ile olan güçlü bağlarını ve sosyal adalet alanındaki kararlılığını ortaya koyduk. Küresel Sosyal Adalet Koalisyonu kapsamında küresel düzeyde sosyal adaletin sağlanması konusunda atılabilecek adımlara ilişkin fikir alışverişinde bulunduk. Ayrıca, ILO’nun Gazze’ye yönelik acil durum eylem planını en güçlü şekilde desteklediğimizi vurguladık.
Katil İsrail yönetiminin Filistin’de işlediği insanlık suçlarını protesto etmek amacıyla HAK-İŞ Konfederasyonu tarafından Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi önünde düzenlenen eyleme katıldık. İsrail yönetiminin vahşeti karşısında tüm devletleri, uluslararası kuruluşları ve insan hakları örgütlerini insanlığın haysiyetini ve onurunu; çocukların, kadınların, sivillerin hayatını korumaya çağırıyoruz. İsrail’in uyguladığı katliam ve barbarlık karşısında tüm insanlık tek ses ve tek yumruk olmalıdır.

* 112’nci Uluslararası Çalışma Konferansı vesilesiyle Filistin Çalışma Bakanı Dr. Enas Dahadha ile heyetlerimizin katılımıyla ikili görüşme gerçekleştirdik. Görüşmemizde; Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Filistin halkının her zaman yanında olduğumuzu ve bölgemizde barışın tesisi için çalışmaya devam edeceğimizi vurguladık. Ayrıca, Bakanlıklarımız arasında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik atılabilecek somut adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunduk.

* 112’nci Uluslararası Çalışma Konferansı Genel Kurulu’nda hitaplarımızı gerçekleştirdik.Çalışma hayatında karşılaşılan zorlukların ve güncel sorunların çözümünde dayanışma, sosyal adalet ve eşitlik ilkelerine dayalı yeni bir toplumsal sözleşmeye duyulan ihtiyaca değindik. Ayrıca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sosyal adalet ve dayanışma konusundaki kararlılığımız ile yürüttüğümüz başarılı çalışmaları aktardık. Gazze’de yaşanan insanlık dramı nedeniyle duyduğumuz derin üzüntüyü ve Türkiye’nin Filistin davasına verdiği güçlü desteği vurguladık.

* Endonezya İşgücü Bakanı Sayın Dr. Hj. Ida Fauziyah ile gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmemizde; Türkiye-Endonezya ilişkilerine katkı sunmak ve ikili diyaloğumuzu daha da güçlendirmek adına kararlılığımızı vurguladık.

* Ülkemizin gururu, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Futbol Takımımız ile Cenevre’de bir araya geldik. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gösterdikleri başarı için tebrik ederek; işçi, işveren sendikalarımız ve Bakanlığımızın bürokratları ile gelecek müsabakalarında başarı dileklerimizi ilettik. Yolunuz açık olsun Bizim Çocuklar!

* Cenevre’de programımız kapsamında Cezayir Çalışma, İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Fayçal Bentaleb ile bir araya gelerek işbirliği alanlarımıza yönelik istişarelerde bulunduk. Türkiye ile köklü bağları bulunan, Kuzey Afrika’daki önemli ortağımız Cezayir ile her alanda olduğu gibi çalışma hayatına dair tecrübe ve birikimlerimizi paylaşmayı sürdüreceğiz.

* Katil İsrail yönetimi durdurulmadıkça insan hakları, çalışma hakları ve insanlıktan bahsetmek imkansızdır. ILO’yu ve tüm ülkeleri bu insanlık trajedisine son vermek için kararlı adımlar atmaya, İsrail’i boykot etmeye ve tepki vermeye davet ediyorum.

* 112’nci Uluslararası Çalışma Konferansı kapsamında Mısır Çalışma Bakanı Sayın Hassan Mohamed Hassan Shehata ile Cenevre’de bir araya gelerek, Bakanlıklarımız arasında istihdam ve sosyal güvenlik alanlarında geliştirebileceğimiz işbirliği olanaklarını ele aldık, önümüzdeki döneme dair yeni yol haritası belirledik.

* İsviçre’de, Türk Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldik. Yurtdışındaki birimlerimiz ve personellerimizle üzerimize düşen görevleri hakkıyla yerine getirmek için hassasiyetle çalışıyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına çalışma ve sosyal güvenliğe ilişkin tüm işlem ve başvuruların Müşavirlik ve Ataşeliklerimiz vasıtasıyla dijital olarak gerçekleştirilmesine olanak sağlayacağız. Kıymetli ev sahiplikleri için Bern Büyükelçimiz ve Cenevre Başkonsolosumuza, gönül bağlarımızın her zaman kuvvetli olduğu değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.