Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

* Azerbaycan milli lideri merhum Haydar Aliyev’in kabrini, Azerbaycan Şehitliği ve Türk Şehitliği’ni ziyaret ettik. Bu vesileyle can gardaşlarımızın 28 Mayıs Bağımsızlık Günü’nü bir kez daha tebrik ediyor, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

* Bakü Türk Şehitliği ve Anıtı’nda kahraman şehitlerimizi vatandaşlarımızla birlikte dualarla andık. Ruhları şad olsun.

* Türkiye-Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ortak Daimi Komisyonu’nun 11’inci Toplantısı’nı 2 yıl aranın ardından mevkidaşım Çalışma ve Halkın Sosyal Koruması Bakanı Kıymetli Gardaşım Sayın Sahil Babayev ve heyetlerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine katkı sunmak amacıyla sosyal güvenlik, çalışma hayatının güncel meseleleri ile iş sağlığı ve güvenliği gibi birçok alanda işbirliğimizi oluşturan başlıkları 2 yıllık bir eylem planı ile somut hale getireceğiz.

* Türkiye-Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ortak Daimi Komisyonu’nun 11’inci Toplantısı’nın ardından hazırladığımız protokolün imza törenini gerçekleştirdik. Derdi derdimiz, sevinci sevincimiz kardeş Azerbaycan’ımız ile her alanda olduğu gibi çalışma, istihdam ve sosyal güvenlik alanlarında da tecrübe ve birikimlerimizi paylaşmaya, ortak geleceğimiz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu kıymetli sürece destek veren mevkidaşım Sayın Sahil Babayev başta olmak üzere Azerbaycanlı muhataplarımıza teşekkür ediyorum.

* Azerbaycan programımız kapsamında Başbakan Sayın Ali Esedov ile bir araya geldik. Her alanda yürüttüğümüz iş birliklerimiz ve Türkiye-Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ortak Daimi Komisyonu’nun 11’inci Toplantısı üzerine istişarelerde bulunduk. Dostane ev sahipliği dolayısıyla Sayın Başbakan’a ve mevkidaşım Sayın Sahil Babayev’e teşekkür ediyorum.

* Bakü’de engelli evlatlarımıza, dezavantajlı aile grupları ile şehit ve gazi ailelerinin kıymetli çocuklarına eğitim süreçlerinde destek veren, becerilerini geliştirmeleri adına faaliyet yürüten DOST Kapsayıcı Gelişim ve Yaratıcılık Merkezi’nin misafiri olduk. Merkezin oluşturulmasında emeği geçen Azerbaycanlı kardeşlerimize teşekkür ediyorum.