Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

 

* Destan şehir Malatya”da programımıza ilk olarak Valiliğimizi ziyaret ederek başladık. İlimizde devam eden projelerimize ve yatırımlarımıza ilişkin bilgi aldık. Sonrasında, İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulları (İMEK) Toplantısı’na beraberimizdeki heyet ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi Direktörü Sayın Yasser Ahmed Hassan ile birlikte katılarak değerlendirmelerde bulunduk. İlimizde istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, işsizliği önleyici çalışmaları ele aldık. Özellikle deprem bölgesi illerimizi ayağa kaldıracak, vatandaşlarımızın sosyal refahını, işgücü piyasasını ve çalışma hayatını koruyacak düzenlemeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.

* Malatya’mızın çalışma hayatında önemli rolü olan iş dünyamızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri ile “Türkiye Yüzyılı’nda Çalışma Hayatı Buluşmaları”nda bir araya geldik. Deprem bölgesi illerimize özgü ve ihtiyaca dayalı uygulamaları etkin bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu illerimizde; İşbaşı eğitim programı ve mesleki eğitim kurslarındaki yükümlülüklerini yerine getiremeyen işverenlerimize ve programdan ayrılmak isteyen kursiyerlerimize yönelik yasaklılık yaptırımlarını kaldırdık. Nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla İstihdama Dönüş Programı’nı hayata geçirdik. İnsanımızı merkeze alan projelerimiz ile çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

* Her bir lokma alın teriyle anlamlanır. Malatya’mızda ülkemizin kalkınma hamlesine ve ekonomimize katkı sunan tekstil fabrikalarımızı ziyaret ettik. İşveren ve işçi kardeşlerimizle bir araya geldik. Alın teriyle ekmeklerini kazanan işçilerimizin her birine güvenli ve huzurlu çalışmalar diliyorum.

* AK Parti Doğanşehir İlçe Başkanlığımız’ı ziyaretin ardından esnafımızla bir araya geldik. Yaşadığımız acı depremin en çok etkilediği ilçelerden biri olan Doğanşehir’i inşa ve ihya faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Asrın birlikteliğini sergileyerek asrın felaketinin yaralarını süratle sarmaya devam ediyoruz. Biz biriz, birlikteyiz.