Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, çeşitli temaslarda bulunmak ve programlara katılmak üzere Kırşehir’e gitti.

 

Bakan Işıkhan, kentteki temasları kapsamında ilk olarak AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Işıkhan, burada yaptığı konuşmada, yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4,5 büyüme göstererek Avrupa Birliği ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığına dikkati çekerek, “Dolar bazında milli gelirimiz Türkiye tarihinde ilk kez 1 Trilyon doları aşmış durumda. Kişi başına düşen gelir de 13 Bin 110 Dolarla tarihin en yüksek seviyesini gördük. Bugün de 2023 yılı işgücü verileri açıklandı. Rakamlar da çok anlamlı. Hem basınımızla hem de sizlerle paylaşmaktan da büyük bir mutluluk duyuyorum. 2023 yılında işsizlik oranı bir önceki yıla göre 1 puanlık azalışla yüzde 9,4 seviyesine geriledi. İşsiz sayış 2023 yılında bir önceki yıla göre 318 bin kişi azalarak 3 milyon 264 bin kişiye geriledi. Toplam işsizlik oranı ve genç işsizlik oranımız son 10 yılın en düşük oranına sahiptir ve seviyesine gelmiştir. Hem toplamda hem kadın, hem de gençlerde istihdam oranlarımız ve iş gücüne katılım oranlarımız son 21 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi küresel anlamda hak ettiği konuma taşıyacak ve her alanda geliştirmeye devam edeceklerine vurgu yapan Bakan Işıkhan, “Engellemelere ve finansal krizlere rağmen ekonomimiz istikrarla büyüyor. İnşallah yılın ikinci yarısından sonra enflasyonun düşüşe geçtiğini hep birlikte göreceğiz. İşçisiyle, işvereniyle, emekçisiyle, esnafıyla, memur ve emeklisiyle 85 milyon vatandaşımızın refahı aynı zamanda Türkiye’nin refahı ve gücü demektir” diye konuştu.

 

 

Ardından Bakan Işıkhan, AK Parti Kırşehir Seçim İrtibat Bürosu”nu da ziyaret ederek, burada partililerle sohbet etti.

Işıkhan, daha sonra Kırşehir esnaflarıyla bir araya gelerek hayırlı ve bereketli kazançlar diledi.

Şehirdeki ziyaretleri kapsamında Kırşehir’de bir fabrikayı da ziyaret eden Bakan Işıkhan, burada işçilerle birlikte iftar yaptı.