Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve programlara katılmak üzere Mardin’e gitti.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, hoşgörü ve kardeşliğin şehri Mardin’de ziyaretlerde bulundu.

Bakan Işıkhan, Mazıdağı AK Parti İlçe Başkanlığı görevine yeni atanan Sayın Mehmet Denli ve yeni yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

 

 

Ardından Mardin’in kadim geçmişini parlak bir gelecekle taçlandırmak için gece gündüz demeden çalışan DERİK ilçe teşkilatını ziyaret etti.

 

 

Daha sonra Mardin – Kızıltepe / Fesleğen Mahalle Muhtarı Sayın Abdurrahman Saruhan’ın misafiri olarak Mardinli kanaat önderleri ile bir araya geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, ‘Allah, muhabbetimizi daim eylesin. Hemşehrilerimizle gönül köprüleri kurmaya devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı hedefi için Durmak Yok, çalışacağız.’ mesajı verdi.

 

 

AK Parti Mardin Milletvekillerimiz ve beraberimizdeki heyetle birlikte Kızıltepe İlçe Başkanlığımızda teşkilat mensuplarımızla buluştu.

 

 

Bakan Işıkhan, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü görevine yeniden atanan Sayın Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun ve başarı dileklerini iletti.

 

 

Sonrasında Bakan Işıkhan, Artuklu Kasımiye Millet Ormanı Açılış Töreni açılışı yaptı.

 

 

Mardin Valiliği’ni ziyaret ederek, kadim şehrimizin ihtiyaçları ve yapılan çalışmalar hakkında Valimiz Sayın Tuncay Akkoyun’dan bilgi aldı.

 

 

AK Parti Artuklu İlçe Başkanlığı’nda yol arkadaşlarıyla bir araya gelen Işıkhan şunları söyledi: ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde daha çok çalışacağımızın sözünü hemşehrilerimden aldım. Özgüveni ve heyecanı yüksek, motivasyonu tam bir teşkilat ile yeni seçim zaferlerine imza atacağız.’

 

 

Artuklu Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tatlıdede’yi ziyaret ederek, ilçede yapılan çalışmalar ve planlanan projeleri kendisinden dinlediler. Vedat Işıkhan, ‘İnsanı esas alan sosyal belediyecilik anlayışıyla her zaman vatandaşlarımızın yanındayız.’ mesajı verdi.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin’in kalkınmasında önemli rolü olan iş insanları, STK temsilcileri ve esnafımız ile istişarelerde bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yatırımın, üretimin, istihdamın, büyümenin ve refahın yüzyılında şehirlerimizin yanında olacağını belirtti.

 

 

Artuklu-Kabala Mahallesi’nde 28. dönem milletvekili adayı Sayın Mehmet Akif Nuhoğlu’nun misafiri olarak bir araya geldi. Kabala Mahallesi, geçtiğimiz genel seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Cumhur İttifakı’na rekor bir oy vermişti. Önümüzdeki yerel seçimlerde bu başarının artacağının sözü alındı.

 

 

Bakan Işıkhan, Mardin – Yeşilli Belediye Başkanı Sayın Hayrettin Demir’i makamında ziyaret ederek Yeşilli ilçesinde yapılan yatırımlar ve planlanan projeler ile ilgili bilgi aldı. Ardından, AK Parti İlçe Başkanlığı görevine atanan Sayın İsmail Bayhoca ve yönetimine hayırlı olsun dileklerini iletti ve başarılar diledi.

 

 

Daha sonra Ömerli İlçe Belediye Başkanı Sayın Hüsamettin Altındağ’a ziyarette bulunarak Ömerli’de devam eden çalışmaları ve planlanan projeleri istişare etti. Mardin – Ömerli AK Parti İlçe Başkanlığı ziyaretinde, göreve yeni atanan İlçe Başkanı Sayın Mehmet Yıldız ve yönetimiyle bir araya gelerek, yaklaşan yerel seçimler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Bakan Vedat Işıkhan, Mardin – Ömerli’de çocuklar ve gençlerle basketbol oynadı.

 

 

Dargeçit Belediye Başkanı Sayın Mehmet Cüneyt Aksoy ile bir araya gelerek Dargeçit ilçesi için yapılması gereken çalışmaları istişare ettiler. Belediye ziyaretinin ardından, AK Parti Dargeçit İlçe Başkanı olarak atanan Sayın Mehmet Kılıç’a hayırlı olsun dilekleri iletildi.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temasları kapsamında telkari diyarı Midyat’ta Belediye Başkanı Sayın Veysi Şahin’i makamında ziyaret ederek, ilçeye yapılan yatırımlar ve planlanan projeler ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Programımın devamında, Midyat AK Parti İlçe Başkanlığında başarılarına bir yenisini daha eklemek için azimle çalışan teşkilat mensubu yol arkadaşlarıyla bir araya geldi.

 

 

Sonrasında Vedat Işıkhan, zamana meydan okuyan mazisiyle medeniyetimizin aynası olan Midyat’ta, Depremzede Gönül Kaykaç Parkı’nın ve Midyat Butik Otel’in açılışını yaptı.

 

 

Bakan Işıkhan, programın devamında Midyat ilçesinde birtakım ziyaretlerde bulundu.

– Midyat Kültür Evi
– Kadın ve Aile Merkezi
– Kültür ve Kongre Merkezi
– Seyfettin Güneştan Caddesi Esnaf Ziyareti
– Millet Bahçesi

 

İlk olarak Mazıdağı, Derik ve Kızıltepe ilçelerini ziyaret eden Bakan Işıkhan, buralarda esnafla bir araya gelerek talep ve sorunlarını dinledi.

Daha sonra Bakan Işıkhan, Artuklu Kasımiye Millet Ormanı Açılış Töreni’ne iştirak etti. Burada bir konuşma yapan Bakan Işıkhan, sosyal devlet olmanın şuuruna erişmiş bir yönetim anlayışının temsilcileri olduklarına değinerek, “Bizim insanı yaşatmak üzerine inşa edilen devlet geleneğimiz en az bin yıllık bir tecrübeyle bugünlere ulaşmış durumda. Davamızın lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, çeyrek asrı aşan politika hayatı boyunca bir kez olsun halkımızdan ayrı kalmamıştır. Dün Birleşmiş Milletler Genel Kurul kürsüsünde bütün dünyaya adaleti haykırırken daha adil bir dünyanın mümkün olabileceğini de ifade etmiştir’ diye konuştu.

Bütün Şehirlerimiz Yatırımın, Üretimin ve İstihdamın Merkezi Haline Gelmiş Durumdadır”

Doğu illerinin her türlü imkandan mahrum ve hizmetsiz bırakıldığı, teröre teslim edildiği kara günlerin geride kaldığını aktaran Işıkhan,  “Mardin’imiz başta olmak üzere, her biri şahsına münhasır özellikleri barındıran bütün şehirlerimiz artık yatırımın, üretimin ve istihdamın merkezi haline gelmiş durumdadır. Tüm illerimizde olduğu gibi Mardin’de de yapısal, sağlık, sosyal ve ekonomik reformlar gerçekleştirdik. Doğu ve Güneydoğu illerimizin dağlarından artık çatışma, terör haberleri değil, yeni petrol keşiflerinin ve yatırımların haberleri geliyor’ diye konuştu.

“Bizim Türkiye’yi Yüzyılın Ülkesi Haline Getirme Hedeflerimiz Var”

Diyarbakır annelerinin kutlu davasına sonuna kadar sahip çıkacaklarının altını çizen Bakan Işıkhan, “Bizim hiçbir evladımızı feda etmeye tahammülümüz de vaktimiz de yok. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bizim Türkiye’yi Yüzyılın ülkesi haline getirme hedeflerimiz var. İnşallah bunu siz değerli kardeşlerimle birlikte gerçekleştireceğiz. Millet Ormanı’nın hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.’

Ardından Bakan Işıkhan, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü görevine yeniden atanan Prof. Dr. İbrahim Özyaşar’a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundu.

Bakan Işıkhan, Mardin Valiliği’ni de ziyaret ederek Valilik Şeref Defterini imzaladı. Işıkhan, Vali Tuncay Akkoyun’dan şehrin ihtiyaçları ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede’yi makamında ziyaret eden Bakan Işıkhan, ilçede yapılan çalışmalar ve yapılan projelere ilişkin bilgi aldı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, temaslarda bulunmak üzere gittiği Mardin’de ‘İş İnsanları ve Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ile Buluşma Toplantısı’na katıldı.

Bakan Işıkhan toplantıda yaptığı konuşmada, şehrin kadim tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, zengin medeniyet havzasıyla bölge ve ülkenin nadide şehirlerinden biri olduğunu belirterek, Türkiye Yüzyılı hedefine taşıyacak olan beşeri sermayenin bu topraklarda fazlasıyla mevcut olduğunu, ülkenin 21 yıllık kalkınma hamlesinden Mardin’inin de 97 milyar lirayı aşkın yatırımla nasibini aldığını ifade etti.

“Mardin’de 43 Bin Vatandaşın İŞKUR Aracılığıyla İşe Yerleşmesini Sağladık”

Bu yatırımların yaklaşık 4 milyar liralık kısmının, çalışma hayatıyla ilgili yatırımları kapsadığını kaydeden Işıkhan, Mardin’de 21 yılda, sadece İŞKUR aracılığıyla 43 bin vatandaşın işe yerleşmesini sağladıklarını, 2023 yılı mayıs ayı itibarıyla aktif sigortalı sayısının 184 bini bulduğunu söyledi.

İŞKUR’un istihdam teşviklerinden faydalanan 8 bin 806 iş yerine 3,43 milyar lira ile destek olduklarını aktaran Bakan Işıkhan, istihdamla işgücü piyasası araştırmalarıyla işgücü piyasasının ihtiyaçlarını şehir şehir, bölge bölge tespit ettiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Işıkhan, vatandaşların nitelik kazanarak daha kolay iş bulması için kurs ve programlar düzenlediklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Mesleki ve teknik eğitime destek veriyoruz. Bugüne kadar Mardin’de toplam 43 bin vatandaşımızın mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları ve girişimcilik eğitim programlarından yararlanmasına destek verdik. Bugüne kadar toplam 5 bin 453 kişiyi Toplum Yararına Programlardan (TYP) yararlandırdık.”

“Bu Yüzyılı; Emeğin, Yatırımın, Üretimin, İstihdamın, Büyümenin ve Refahın Yüzyılı Yapacağız”

Mardin’in, yeni yatırımlarla, istihdam alanlarıyla ve girişimlerle çok daha iyi yerlere geleceğini söyleyen Bakan Işıkhan, ‘Bunu sizlerin desteğiyle başaracağız. Bizzat sahadan gelen talep ve çözüm önerileri bizim için çok önemli bir veri niteliğindedir. Fırsat buldukça bu diyalog ortamlarını oluşturmaya çalışıyoruz. Bakanlık olarak bilhassa bu tür organizasyonlar vesilesiyle iş dünyamızın ve vatandaşlarımızın sesi olan sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileriyle kurduğumuz bu istişare ortamlarını da çok önemsiyorum. Bu yüzyılı, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde emeğin, yatırımın, üretimin, istihdamın, büyümenin ve refahın yüzyılı yapacağız inşallah” diye konuştu.

“Çalışan, Üreten, Ülke Ekonomisine Destek Veren Herkesin Yanındayız”

Bakan Işıkhan, işçisiyle, işvereniyle, girişimcisiyle, yatırımcısıyla, esnafıyla, yaşlı genç demeden alnının teriyle çalışan, üreten, ülkenin kalkınmasına katma değer sağlayan herkesin yanında olduğuna dikkati çekerek, çalışan, üreten, ülkenin ve ekonominin kalkınmasına destek veren herkese destek vereceklerini ifade etti.

Daha sonra Bakan Işıkhan, toplantıya katılan sivil toplum kuruluş temsilcileri ve iş insanlarını dinledi.

Toplantıya, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Eyyüpoğlu, AK Parti İl Başkanı Vahap Alma, İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş ve SGK Başkan Yardımcısı İsmail Ertüzün de katıldı.

 

 

Ç