Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Tuzla – Kıran Tersanesi’nde işçi kardeşlerimizle gerçekleştirdi buluşmada, yapılan çalışmaları işçi ve işverenlerden yakından dinleme fırsatı buldu. Programın devamında Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Kıran, Deniz Ticaret Odası Başkanı Sayın Tamer Kıran ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. Denizcilik ve gemi inşa sanayimizin ülke ekonomimize katkıları, istihdam alanları ve ihtiyaçları hakkında istişarelerde bulundu.

Her fırsatta vurguladığımız gibi ülkemiz için üreten işçilerimizin ve işverenlerimizin her zaman yanındayız. Misafirperverlikleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

 

 

 

Daha sonra Vedat Işıkhan, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ne ait Simülatörler Merkezi’nin “Yeni Simülatör Birimleri” Açılış Töreni’ne katıldı.

Denizcilik sektörümüzün gelişimine ve eğitimli iş gücüne fayda sağlayacak olan merkez için Üniversite yönetimine ve yatırım yaparak katkılarını sunan İMEAK Deniz Ticaret Odası’na teşekkür ediyorum. Teori ile pratiğin buluşmasında önemli bir konuma sahip olan bu merkezin gençlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

 

Ardnıdan İstanbul Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı’nda bir araya gelerek çalışma hayatı istişare toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Yüzyılında yapacağımız çalışmalarda, sendika ve konfederasyonlar ile kuracağımız sosyal diyaloğun olumlu neticeler oluşturacağına inanıyorum. Birlikte çalışıp iş dünyamızı ve işçilerimizi güçlendirmek, ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak ortak hedefimizdir.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü ziyaretinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun faaliyet ve çalışma alanları üzerine ekip arkadaşlarıyla verimli bir toplantı gerçekleştirdi.

Vatandaşlarımıza sosyal güvenlik şemsiyesi altında, en iyi şekilde hizmet sunma hedefi gözeterek özveriyle çalışan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

 

 

Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Mardin’in kalkınmasında önemli rolü olan milletvekilleri, STK temsilcileri, iş insanları, sanatçıları ve gazetecileri ile ‘Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması’, İstanbul’da istişarelerde bulundu.

Mardin’in birlik ve beraberlik ruhu bizleri İstanbul’da bir araya getirdi. Mardinli hemşehrilerimle bu güzel buluşmayı organize eden Mardin Dernekleri Federasyonu’na, AK Parti İstanbul İl Başkanımız Sayın Osman Nuri Kabaktepe ile kıymetli teşkilatımıza, vakıf ve derneklerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum.

 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı Konuşması:

Çalışma hayatına yönelik güncel mevzuat ve uygulamalar, ihtiyaç ve beklentilerin değerlendirildiği istişare toplantısının açılış konuşmalarını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Bakan Işıkhan, ekonomide birinci önceliklerinin tüm vatandaşların refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak olduğunu vurgulayarak, ‘Bu bağlamda enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir. Dolayısıyla yılsonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu da sizinle paylaşmak isterim. Gerek sizlerle gerek işçilerimizin temsilcisi konumundaki konfederasyonlarla istişare içinde olacağız. Bu süreçte de karşılıklı anlayış ve işbirliğini teşvik etmeye davet edeceğiz’ diye konuştu.

Bakan Işıkhan, işverenler ve işçilerin aynı gemide yol aldığına dikkati çekerek, “Her iki taraf da ülkemizin refahına katkı sağlamak için önemli rolleri yerine getirmektedir. Bu nedenle gelecekteki zorlukları aşmak ve ekonomik istikrarı sürdürmek için birlikte çalışmamız ve içinde bulunduğumuz koşulların özellikle sabit gelirli çalışanlar açısından ne denli zor olduğunu dikkate almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“2024 Yılı İçin Asgari Ücreti Belirlerken İşveren ve İşçi Konfederasyonlarıyla Sürekli İstişare İçinde Olacağız”

Aralık ayında başlayacak olan 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret artışı ile ilgili çalışmaları işveren ve işçi sendikaları konfederasyonlarıyla istişare edeceklerini belirten Bakan Işıkhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışma hayatımızın vazgeçilmez sosyal ortaklarını desteklemek üzere Bakanlık olarak gerekli adımları atmaya hazırız. Ancak bu sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için sosyal diyalog kilit bir kavramdır. Birlikte çalışarak iş dünyamızı güçlendirebilir, işçilerimizin yüzünü güldürebilir ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayabiliriz. Ben, hem işçinin hem de işverenin Bakanıyım. Haklarınızın ve sorunlarınızın takipçisiyim.”

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Akkol ise, çalışma hayatı konularını tüm paydaşlarla birlikte değerlendirmenin katkısına gönülden inandıklarını belirtti.

“Birlikte Mümkün” diyerek çalışırken Bakanlık ve kurumları ile olan iş birliklerini