Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, ILO’nun 112’nci Uluslararası Çalışma Konferansı’na katılmak üzere Cenevre’ye gitti.

Birleşmiş Milletler Binası’nda düzenlenen konferansta Genel Kurul’a hitap eden Bakan Işıkhan, ILO Genel Direktörün Gilbert F. Houngbo’yu, ‘Yenilenmiş Bir Toplumsal Sözleşmeye Doğru’ adlı düşündürücü raporundan dolayı takdir ederek, “Bu rapor, herkes için sosyal adalet ve onur ilkelerini destekleme yönündeki kolektif sorumluluğumuzu hatırlatmaktadır. Çalışma dünyası benzeri görülmemiş dönüşümlerden ve zorluklardan geçmekte ve mevcut toplumsal sözleşme bu zorluklara çözüm bulma çabası içinde olduğu açıktır. Bu nedenle, dayanışma, adalet ve eşitlik ilkeleri üzerine inşa edilmiş, yenilenmiş bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacımız bulunmaktadır. ILO’nun ilkeleri, gelenekleri ve standartları, yenilenmiş bir toplumsal sözleşmeyi üzerine inşa edebileceğimiz sağlam bir temel sağlamaktadır” diye konuştu.

“Mazlum Filistin Halkının Yanında Olacağız”

Işıkhan, ILO’nun yenilenmiş toplumsal sözleşmesini ve sosyal adaleti tartışırken, Gazze’de Filistinlilerin doğrudan hedef alınarak insanlık tarihinin en vahşi katliamının yaşandığına dikkati çekerek, “Burada işçi haklarını, çalışan kadınları, toplu sözleşmeleri ve çalışma standartlarını konuşurken, Gazze’de bu temel hakların hepsi İsrail tarafından çiğneniyor. Bu trajedi, insanlık onuruna, sosyal adalete ve uluslararası hukuka yapılan ciddi bir saldırıdır. Türkiye; Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğinde, Gazze’ye 54 bin ton insani yardım ulaştırarak Gazze’ye insani yardım sağlayan lider ülke konumundadır. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bu katliama karşı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşı duracağız. Mazlum Filistin halkının yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Yüzyılı Vizyonu Altında Cesur ve Kapsayıcı Adımlar Attık”

Türkiye’nin sosyal adalet ve dayanışma yaklaşımının köklerinin kadim devlet geleneğine dayandığına ve mevcut politikalara yön veren bir pusula görevi gördüğüne vurgu yapan Bakan Işıkhan, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyoner liderliği ve ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu altında cesur ve kapsayıcı adımlar attık. Özellikle kadınlara ve gençlere odaklanarak herkes için fırsat eşitliği ve insana yakışır işi teşvik ettik. Çabalarımız, dikkate değer sonuçlar vermektedir. Bu yıl tarihin en yüksek istihdam oranına ulaştık. Hem kayıt dışı istihdamda hem de ne istihdamda ne de eğitimde olan genç sayısında önemli azalmalar sağladık. Ulusal çabalarımızın ötesinde, Türkiye küresel alanda sosyal adaletin öncü sesidir. Türkiye, 2015 yılından bu yana milli gelire oranla en fazla insani yardım sağlayan ülke oldu. İttifak 8.7 kapsamında çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak için çaba gösteren ve uzmanlığımızı diğer ülkelerle paylaşan ‘Rehber Ülke’ olmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca ülkemiz, Küresel Sosyal Adalet Koalisyonu’na katılarak sosyal adalet konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.”

Işıkhan, politikaları ve uygulamaları şekillendirmede sosyal diyaloğu itici bir güç olarak gördüklerinin altını çizerek, “Bunun en son ve somut örnekleri, son 1 yıl içinde gerçekleştirdiğimiz Kamu Personeli Danışma Kurulu, Üçlü Danışma Kurulu ve Çalışma Meclisi’dir. Sosyal adalete yönelik yorulmak bilmez çabalarından dolayı ILO’ya en içten şükranlarımı sunuyorum” dedi.

ILO Direktörü Gilbert F. Houngbo ile ikili görüşmelerde bulunan Işıkhan, görüşmede Türkiye ile ILO arasındaki ilişkilerin hızla ilerleyerek güçlü ve verimli bir işbirliğine dönüştüğünü görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çocuk işçiliğiyle mücadele alanında deneyimlerin diğer ülkelerle paylaşılması amacıyla İttifak 8.7 kapsamında Rehber Ülke olduklarını da anımsatan Bakan Işıkhan, kayıt dışılık, adil geçiş, tedarik zincirleri ve krizlere müdahale alanlarındaki ILO’nun yeni eylem programlarını ve bu programlara yönelik oluşturulması öngörülen yeni yapılanmayı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Bakan Işıkhan, Filistin Çalışma Bakanı Dr. Enas Dahadha ile de ikili görüşmelerde bulundu. Görüşme kapsamında Filistin Meselesi ve Küresel İşbirliği ve Bakanlıklararası ilişkiler ele alındı.

112’nci Uluslararası Çalışma Konferansı kapsamında Endonezya İşgücü Bakanı Dr. Hj. Ida Fauziyah ile de ikili görüşme gerçekleştiren Bakan Işıkhan, görüşmede Türkiye-Endonezya ilişkilerine katkı sunmak ve ikili diyaloğu daha da güçlendirmek için kararlılıklarını vurguladı.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, 112. Uluslararası Çalışma Konferansı kapsamında Cenevre’de düzenlenen Filistin Özel Oturumu’nda hitap etti.

İşgal altında olan Arap topraklarındaki işçilerin durumuyla ilgili bu önemli özel oturumu düzenlediği için ILO Genel Direktörünü takdir eden Bakan Işıkhan, “İsrail’in 7 Ekim’den bu yana amansız işgal ve saldırıları, masum canların kaybıyla sonuçlanmıştır. 15 binden fazla çocuk hayatını kaybetmiş, çoğunluğu kadın olmak üzere 35 bin Filistinli öldürülmüş, 80 bin kişi yaralanmış ve 2 milyon kişi yerinden edilmiştir. Gazze’de insanlık tarihinin gördüğü en vahşi soykırım devam ediyor. Gazze’nin ekonomisi ve işgücü piyasası, yaygın işsizlik ve altyapının tahrip olmasıyla birlikte çökmüştür. Gazetecilerin, BM personelinin ve insani yardım çalışanlarının hedef alınması da, Gazze’ye uygulanan vahşeti de gözler önüne sermektedir. Uluslararası toplumun sessizliği ve eylemsizliği, uluslararası sistemin başarısızlığının açık bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Işıkhan, Türkiye’nin her zaman Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğunu, Gazze’de akan kanı durdurmak ve İsrail’in saldırganlığına karşı koymak için yorulmadan çalıştığını aktararak, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü ve vizyoner liderliğinde Türkiye, Gazze’ye 54 bin ton insani yardım ulaştırarak Gazze’ye insani yardım sağlayan lider ülke konumundadır. Uluslararası toplum, Filistin halkına olan borcunu ancak 1967 sınırlarına dayalı, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs’te olan bir Filistin Devleti kurarak ödeyebilir. Filistin halkıyla dayanışma gösteren ve kararlı adımlar atan ülkeleri takdir ediyoruz. Son BM Genel Kurulu kararı ve dünya çapındaki öğrenci tepkileri, Filistinlilerin haklarına artan desteği göstermektedir. Sağlık hizmeti veren hastaneler, üniversiteler, okullar, kamu hizmet binaları bombalandı. Konuşmak ve tepki göstermek için daha ne olması gerekiyor?”

Filistin’de tarihin en barbar katliamlarının yaşandığına dikkati çeken Bakan Işıkhan, “İşgalci İsrail’in vahşette sınır tanımayan vakalarını görüyoruz. Uluslararası hukukta savaş suçu olarak görülen olaylar bile İşgalci İsrail’in yaptıklarının yanında masum kalıyor. İsrail uyguladığı soykırımla dünyanın artık taşıyamayacağı bir yük olmuştur. Durdurulamadığı takdirde dünyada insan haklarından, emek haklarından ve insanlıktan bahsetmek imkansız hale gelecektir. Buradan emek ve işveren örgütlerine, uluslararası sendikalara yeniden güçlü bir biçimde derhal ateşkes, insani yardım, boykot ve grev çağrısı yapmalarını tavsiye ediyoruz. Aliya İzzetbegoviç diyor ki: ‘Tarihi Allah yazar, biz sadece nerede duracağımıza karar veririz.’” diye konuştu.

Işıkhan, konuşmasının sonunda ILO’ya ve tüm ülkelere bu insanlık trajedisine son vermek için acil ve kararlı adımlar atması yönünde çağrıda bulunarak, dünyanın tüm vicdanlı insanlarını, emek ve işveren örgütlerini de Filistin halkının yanında olmaya davet etti.

Bakan Işıkhan, programları kapsamında Cezayir Çalışma, İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fayçal Bentaleb ile bir araya gelerek işbirliği alanlarına yönelik istişarelerde bulundu.

Mısır Çalışma Bakanı Hassan Mohamed Hassan Shehata ile de ikili görüşme gerçekleştiren Işıkhan, iki ülke bakanlıkları arasında istihdam ve sosyal güvenlik alanlarındaki işbirliği fırsatlarına ilişkin istişarelerde bulundu.