Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Emekli vatandaşlarımızın bayram ikramiyesi ödemeleri Ramazan Bayramı öncesinde 2 Nisan ile 5 Nisan tarihleri arasında banka hesaplarına yatırılacaktır. Kıymetli emeklilerimiz ve aileleri için hayırlı, bereketli olmasını diliyorum.

“Emeklilerimize Bayram İkramiyesi Ödemelerini Ramazan Ayı Öncesinde 2-5 Nisan Tarihleri Arasında Banka Hesaplarına Yatırmış Olacağız”

Banka protokolleri yürürlüğe girdikten sonra emeklilerin bankalara başvurarak promosyon ödemelerinden yararlanabileceklerini belirten Bakan Işıkhan, “Kamu bankalarında başvurular bugün itibariyle başladı. Emeklilerimize ve hak sahiplerine hayırlı olsun diyorum. Ayrıca emeklilerimize bayram ikramiyesi ödemelerini de Ramazan ayı öncesinde 2 Nisan ile 5 Nisan tarihleri arasında banka hesaplarına bu farkı yatırmış olacağız. Bunun dışında emeklilerimizin yaşam kalitesini artıracak, fiziksel ve ruhsal sağlık düzeylerini yükseltecek, sosyal ve kültürel yönden zenginleştirecek birçok çalışmayı emekliler yılı kapsamında gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Emeklilere özel sosyal ayrıcalıklı imkanlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, PTT AVM’de, Tarım Kredi Kooperatif Marketleri’nde, Türk Havayolları’nda, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda, GSM operatörlerinde, sinema ve tiyatrolarda, PTT Kargo’da emeklilere özel indirimler ve kampanyalar başlatacakları bilgisini paylaşarak, “Türkiye’nin önde gelen zincir marketlerinde ve giyim mağazalarında emeklilere çok özel indirimler sağlayacağız. Belediyeler Birliği ile protokol yaparak emeklilerimizin kültür turlarıyla ücretsiz olarak ülkemizi şehir şehir dolaşmalarının temellerini de atacağız inşallah” bilgisini paylaştı.

 

Emekli aylığı promosyon ödemeleri ne kadar oldu?

Kamu bankalarımızda emekli aylığı promosyon ödemeleri, alınan aylık miktarına göre 8 bin TL ile 12 bin TL arasında belirlendi. Türkiye Yüzyılı’nın emektarları kıymetli emeklilerimize hayırlı, uğurlu olsun.

“Emekliler Yılı Kapsamında Bankalarla Yeni Bir Emekli Aylığı Promosyon Ödemesi Sürecini Başlattık”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin bu refahı en çok hak edenler arasında bulunduğuna işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Attığımız adımlarla sürdürülebilir bir Sosyal Güvenlik Sistemi inşa ettik. İlaç kuyruklarından maaş kuyruklarına, emeklilerimize zulüm olan her uygulamayı bitirdik. Seyyanen ve oransal artışlarla emekli aylıklarında reel olarak yüzde 87 ile yüzde 636 oranında artışlar gerçekleştirdik. En son kıymetli emeklilerimize minnet ve saygımızı ifade etmek, emeklilerimizin sürekli gündemimizde olduğunu ve onların hayatlarını her yönden kolaylaştıracak adımları hayata geçirmeye devam edeceğimizi duyurmak amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 2024 yılını bildiğiniz gibi emekliler yılı ilan etmiştik. Emekliler yılı kapsamında bankalarla yeni bir emekli aylığı promosyon ödemesi sürecini başlattık. Biliyorsunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’muz bankalar aracılığıyla emekli maaşlarını ödemektedir. 2017’de emeklilerimize ilk kez banka promosyonu ödemesini yine biz başlatmıştık. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta açıkladığı gibi ilk olarak kamu bankalarımızla emekli aylığı promosyon ödemelerini emekli ve hak sahiplerinin aldığı aylık miktarına göre yaklaşık iki katına çıkardık. SGK olarak diğer bankalarla da kamu bankalarının miktarları asgari olacak şekilde promosyon ödemlerinde artış sağlanması yönündeki çalışmalarımızı da sürdürmeye devam ediyoruz.”