Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

 

Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede Akkol, Bakan Işıkhan’a hayırlı olsun dilekleri ile çalışma hayatına ilişkin görüş, talep ve önerilerini dile getirdi.

 

Toplantının ardından açıklama yapan Akkol, Işıkhan’a çalışma hayatının problemlerini arz etme fırsatı bulduklarına değinerek, “Oldukça verimli bir toplantı oldu. Yarın asgari ücret tespit komisyonu toplanıyor. Hem kamuyu hem işçi kesimini hem de işveren kesimini temsil eden demokratik şekilde işleyen güzide bir komisyon. TİSK’in duruşu belli; ülkemizi ve çalışma hayatını önceliklendiren her konu bizim için de önceliklidir. Kamuoyunda asgari ücretin güncellenmesi ile ilgili bir beklenti var biz de Türk işverenleri olarak neler yapabiliriz masaya getireceğiz. Bakanlığımız kıymetli şekilde açık kapı politikası güdüyor. Bakanımız sosyal diyaloğa önem veren bir isim. İşçi, işveren, devlet diye bu süreci ayırmayı sevmiyoruz tek gemideyiz, tek ülkemiz ve tek çalışma hayatımız var. Hızlı bir şekilde üçlü mutabakatla bu süreci tamamlamak arzusundayız. Şahsi arzum bayramdan önce bu sürecin tamamlanmasıdır. İşçiler için de işverenler için de neyin ne olduğunu gördüğümüz ortak mutabakatla imzaladığımız bir süreç diliyorum” diye konuştu.

 

“Arzumuz İşçinin ve İşverenin Beklentisini Karşılayacak Bir Rakamdır”

 

Asgari ücreti belirlerken yüzden fazla parametrenin değerlendirildiğini belirten Akkol, “İşverenler olarak biz de ara dönem artış yapılmasında mutabıkız. Önemli olan istihdamı aksatmayacak, sürdürülebilir, dengeli, işçinin ve işverenin beklentisini karşılayacak bir rakamdır” ifadesini kullandı.

Akkol, odaklarının depremden etkilenen yerlerde olacağına dikkati çekerek, buradaki istihdamı destekleyecek her konunun altına imza atacaklarını kaydetti.

İşveren desteğinin artırılarak devam etmesi konusunda Bakan Işıkhan’a taleplerini ilettiklerini söyleyen Akkol, “İşverenlerin üzerindeki yükü azaltmak için devletin böyle bir desteği artırarak devam etmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Gelir vergisi oranlarında güncellemeler yapılabilir bu güncellemelerin altına imzamızı atmaya devam edeceğiz” dedi.