Prof. Dr. V e d a t

I ş ı k h a n

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Adıyaman’da ziyaretler gerçekleştirdi.

 

 

Bakan Vedat Işıkhan, şehirde ilk olarak katıldığı Adıyaman Valiliğindeki Afet Koordinasyon Toplantısı’nın ardından gazetecilere, deprem felaketinin üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen acıların tazeliğini koruduğunu belirtti.

Adıyaman’ı diğer şehirlerle birlikte tekrar ayağa kaldırmada kararlı olduklarına vurgu yapan Işıkhan, deprem sonrasında Adıyaman başta olmak üzere tüm illerde istihdamın arttırılması, iş gücünün ve niteliğinin artırılması için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

 

 

“Hedefimiz Bölgede Çalışma Hayatını Yeniden Harekete Geçirmek”

 Bakan Işıkhan deprem bölgesinde yapılan iş yerlerine ilişkin ise şunları aktardı:

“Özellikle bölge illerimizin çalışma hayatını yeniden harekete geçirmek için 11 il kapsamında 57 lokasyonda 13 bin 319 iş yerinin yapılması hedefleniyor. Şu an 9 bin 134 iş yerinin yapımı tamamlanmış durumda, 4 bin 185 kadar iş yerinin ise yapımına başlandı. Adıyaman özelinde ise 768 iş yerinin yapılması planlanıyor, halihazırda 676 iş yeri ise yapılmış durumda. Bizler de bakanlık olarak şehirlerimizin, istihdam olanaklarının geliştirilmesi, TYP gibi programların hayata geçirilmesi ve teşvikler noktasında gerekeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Adıyaman’ın iş gücü piyasasına dair güncel verileri ışığında Aktif İşgücü Programlarımızı nitelikli bir şekilde hayata geçirmek ve bu faaliyetlerimizden en yüksek verimi almak için gayret gösteriyoruz. Bu kararlılığımızı geçtiğimiz hafta açıkladığımız asgari ücret miktarımız ile bir kez daha ifade etmiş olduk.”

“Yaralarımızı Birlikte Saracağız”

Adıyamanlılara desteklerini sürdüreceklerini söyleyen Işıkhan, şöyle devam etti:

“Sosyal devletimiz, insana hizmeti onur sayan tüm sivil toplum kuruluşlarımız ve bütün kurumlarıyla milletimizin yanındadır. Bugüne kadar milletimiz, karşılaştığı tüm badireleri nasıl birlik ve beraberlik bilinciyle bertaraf ettiyse bugün de birbiriyle kenetlenerek bu afetin üstesinden gelecek ve yaralarımızı birlikte saracağız. Koordinasyon merkezinde gece gündüz uyumadan özveriyle çalışan tüm mesai arkadaşlarımıza şimdiye kadar ki hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, yapacakları faaliyetlerde başarılar diliyorum.”

Ardından Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ı makamında ziyaret eden Bakan Işıkhan, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Konteyner’e geçerek, depremzedelerle sohbet edip taleplerini dinledi.

 

 

Şehirdeki ziyaretleri kapsamında Bakan Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu, Organize Sanayi Bölgesi ve İŞKUR İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, çalışanların Kurban Bayramı’nı kutladı.

Ziyaretleri kapsamında Bakan Işıkhan’a Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın ve diğer protokol üyeleri eşlik etti.